BEZ INFRASTRUKTURE Jordanovac nema potrebnu opremu, a operacije u inozemstvu su jako skupe

Cijena presađivanja i do milijun eura

11.05.2008.
u 19:46

 Gotovo svaki dom zdravlja ima bolju radiološku opremu nego naša bolnica, koja je referentni centar za plućne bolesti  kaže doc. Samaržija. Transplantacija pluća u Beču stoji otprilike 100.000 eura, ali ovisno o komplikacijama, cijena može narasti i do milijun eura. Pluća jednog davatelja mogu se iskoristiti za transplantaciju kod dva pacijenta.

U tehničkom dijelu, transplantacija pluća nije ni prezahtjevna, ni presložena operacija. No za razliku od ostalih organa, koji se nakon presađivanja zatvore u sterilnu sredinu, pluća su dio infektivnog miljea jer su u stalnom kontaktu sa svim virusima, bakterijama i gljivicama iz zraka. Stoga je najteži dio nakon operacije čovjeka zaštiti i održati ga na životu. I to je, među ostalim, razlog zbog kojega program transplantacije pluća nije moguće održati na silu, u nedostatku izolacije, bez odjela za transplantaciju, bez kirurške sale samo za presađivanje, u pretijesnoj intenzivnoj njezi...

A sve je to i u planu obnove i dogradnje bolnice što, eto, čekamo godinama  kaže nam prof. Slobodnjak, čija će dva mlada kirurga uskoro u Njemačku na edukaciju presađivanja pluća što, kako je lani dogovoreno s našim ministarstvom zdravstva, plaća, Eurotransplant. No i tu ima problema. Zbog manjka kirurga, jedan bi trebao otići ove godine, a drugi sljedeće. Trenutačno, naime, bolnica Jordanovac u redovnom poslu vapi za barem dvojicom kirurga, koje preko natječaja nije moguće dobiti.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije