Nastavno na izmjene i dopune Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom, koje na snagu stupaju 1. rujna, dan poslije u primjeni će biti i Pravilnik o poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, pokvarljivim te proizvodno i tržišno osjetljivim poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima.
Iz Ministarstva poljoprivrede kažu da se u cilju zaštite proizvođača pravilnik odnosi na poljoprivredne i prehrambene proizvode koji su od vitalnog značenja za održivost poljoprivrede (mlijeko i mliječni proizvodi, svježe goveđe/teleće, svinjsko i meso peradi, svježe voće i povrće, brašno i kruh, šećer, biljna ulja u prehrani).
Prodaja tih proizvoda po dampinškim cijenama, kao i “akcijanje” na štetu proizvođača i dobavljača po cijenama koje su za krajnjeg potrošača niže za više od 34% od stvarne prodajne cijene, smatrat će se nepoštenom trgovačkom praksom. Inače, izmjenama i dopunama Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi osigurava se dosljedno ispunjavanje zadaće usklađivanja s EU Direktivom 2019/633, koju do 1. studenoga moraju početi primjenjivati sve članice EU.
– Proširuje se obuhvat proizvoda u odnosu na stari zakon, pojedini pojmovi usklađuju se i ujednačavaju s direktivom, promjenom praga ukupnog godišnjeg prihoda proširuje se obuhvat adresata na koje se odnosi zakon, a svi kupci i s njima povezana društva s ukupnim godišnjim prihodom iznad 15 milijuna kuna ulaze u obuhvat zakona – tvrde iz ministarstva.
Preciznije se uređuje obveza postojanja pisanog ugovora između kupca i dobavljača te pravila i odgovornosti vezana za izdavanje računa i otkupnog bloka. Vrste nepoštenih praksi s 33 povećane su na 43, a kao novost uvode se i nenajavljene pretrage te zaštita identiteta stranke pa se očekuje veći broj prijava potencijalnih nepoštenih trgovačkih praksi. Za provedbu zakona nadležna je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN).
VIDEO Milanović: Mjere više nemaju smisla, ja bih radio kao Švedska
Zakon o poljoprivrednim proizvodima Ne može utjecat na cijene u trgovinama! Njih određuje tržište.