Radovi počinju na jesen

Čišćenje kanala u Kopačkom ritu omogućit će protok Dunava u jezera

Zbog niskog vodostaja Dunava ovog ljeta, veći dio Kopačkog rita bio je bez vode
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
1/8
02.02.2024.
u 18:35

Svjetska organizacija za zaštitu prirode upozorava da je neophodna obnova močvara, rijeka i jezera da bi se usporilo globalno zagrijavanje

Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF danas je na Svjetski dan vlažnih staništa najavila akciju čišćenja kanala u Parku prirode Kopački rit, kojom će se omogućiti protok visokih voda Dunava u jezera parka. Iz WWF Adrije priopćili su da su u tijeku pripreme za dobivanje dozvola za obnovu prirodnog kanala Nadjhat koji povezuje Vemeljski dunavac s Kopačkim jezerom po kojem je park dobio ime. Čišćenje kanala planiraju na jesen, čime će se osigurati brži ulaz vode u Kopačko jezero za vrijeme visokih voda Dunava.

"Taj je kanal jedinstven jer je jedini u Kopačkom ritu s brzim protokom vode koji je trenutačno usporen zbog nagomilane naplavljene drvne mase", istaknula je Ivana Laginja iz WWF Adrije koja upravlja projektom "Obnova Europske Amazone" unutar kojeg će se provoditi radovi. To je dio regionalnog plana za revitalizaciju četiri vlažna staništa u sklopu tog projekta na dijelu "Europske Amazone" od Slovenije, preko Hrvatske pa do Srbije. Europska Amazona naziv je petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, koji je UNESCO u rujnu 2021. proglasio svojom baštinom.

"Radovi na području Kopačkog rita dio su revitalizacije koja se provodi u Hrvatskoj. U Sloveniji ćemo revitalizirati vlažni travnjak na Muri, a u Srbiji radimo na pripremi konverzije plantažne šume hibridnih topola u prirodnu poplavnu šumu", najavila je Laginja. Projekt podržava Program ugroženih krajolika i morskih pejzaža kojim upravlja Cambridge Conservation Initiative u partnerstvu s Arcadijom, dobrotvornim fondom Lisbet Rausing i Petera Baldwina. WWF upozorava kako je neophodna obnova močvara, rijeka i jezera da bi se usporilo globalno zagrijavanje i stvorili poligone za prilagodbu na klimatske promjene.

GALERIJA Park prirode Kopački rit jedna je od najvećih močvara Europe

Zbog niskog vodostaja Dunava ovog ljeta, veći dio Kopačkog rita bio je bez vode
1/8

"Samo tri posto ukupne Zemljine površine čine močvare, a ta tri naizgled mala postotka apsorbiraju ugljičnog dioksida koliko sve šume na planetu zajedno", istaknuli su iz WWF-a. Upozorili su da je u posljednjih 45 godina u svijetu izgubljena čak trećina vlažnih staništa, kao što su močvare, tresetišta i poplavne šume, puno brže nego što gubimo šume. Istodobno, o njima direktno ovisi opstanak oko 40 posto biljnih i životinjskih vrsta.

Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja!

Foto: Večernji list

Komentara 1

HO
homofobic
10:11 03.02.2024.

Spagete kuhati samo "al dente" a steak na rostilju samo na krvavo pa cemo tako usporiti globalno zatopljenje! Svjetska organizacija za zastitu prirode bi morala propagirati mlaku juhu kao svoj doprinos zaustavljanju klimatskih promjena!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije