Mrsić predložio

'Čistačice i kuhari u bolnicama ne smiju se izdvojiti iz sustava'

'08.06.2010., Zagreb - Pranje prozora na MUP-ovoj zgradi u Heinzlovoj. Photo: Boris Scitar/PIXSELL'
'Boris Scitar/PIXSELL'
11.10.2013.
u 10:00

Outsourcing u zdravstvu ne dolazi u obzir, s tim se slaže i ministar Ostojić, kaže S. Avberšek

Vlada će osnovati tvrtku u 100-postotnom vlasništvu države u koju planira preseliti dio zaposlenih u školstvu, zdravstvu, socijali, sudstvu, odnosno u javnim službama. Riječ je ponajprije o čistačicama, kuharima, računovođama i sličnim djelatnostima. Vlada se, u Sporazumu koji će ponuditi sindikatima javnih službi, obvezuje da se dvije godine neće smanjivati plaća niti mijenjati ostala stečena prava radnika koji budu izdvojeni.

Što za dvije godine

– A što će biti nakon dvije godine – pita se predsjednik Školskog sindikata "Preporod" Željko Stipić. U osnovnim i srednjim školama izdvojiti bi se moglo oko 12-13 tisuća zaposlenih, odnosno spremačica, računovođa, tajnika, kuharica, domara.

– Procjenjuje se da je riječ o četrdesetak tisuća ljudi u javnim službama. Država za njih planira osnovati novu tvrtku, i to će očito biti državna tvrtka s najvećim brojem zaposlenih.

Ono što je problem jest da nitko nije napravio analizu hoće li se na taj način išta uštedjeti. Na plaćama čistačica to je nemoguće jer su neznatno veće od minimalne. Ukupno bi se na njihovim plaćama godišnje moglo uštedjeti 70 milijuna kuna. To je iznos koji neće spasiti državni proračun, ali može upropastiti mnoge pojedince i njihove obitelji – strepi Stipić.

On upozorava da bi izdvajanje pratećih djelatnosti iz obrazovanja moglo srozati standard u školama – ponajprije prehranu i higijenu.

– Što se tiče zdravstva, outsourcing ne dolazi u obzir. A to su i riječi mog resornog ministra Rajka Ostojića – kategorična je Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.

– Naši kuhari nisu kuhari na kruzerima i u hotelima, naša kuhinja u bolnicama dio je terapije. A čistiti i pospremati bolnicu nije isto kao čistiti prostorije Vlade, Sabora, fakulteta. Pacijenti se u bolnicama susreću s različitim vrstama bakterija, koje nažalost za bolesnog čovjeka mogu biti smrtonosne. Ako je uređena Engleska ustanovila da im se broj bolničkih infekcija nakon outsourcinga čišćenja bolnica povećao 30 posto, ne znam zašto bi kod nas bilo drugačije – upozorava Avberšek.

Put za burzu rada

Ideja o izdvajanju pojedinih djelatnosti, osim u sindikatima, nije dobro primljena ni među zaposlenicima, koji u tome vide put svog odlaska na burzu rada.

>>Nema dogovora: Sutra na Cvjetnom trgu prosvjed liječnika

>>Plaće sestara s VSS-om iste kao mladih liječnika kukavičje su jaje

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije