Prema onoj svaka je reklama dobra, dobro je i što se CNN raspisao o gužvama u Dubrovniku.
Globalno poznata američka tv postaja na svojoj internetskoj sekciji o putovanjima donosi jučer priču o, kako kažu, jednom od najpopularnijih europskih odredišta, ali i savjete kako izbjeći gužve. Za najpoznatiju hrvatsku turističku destinaciju autor Joe Yogerst na početku konstatira da je, poput Venecije, Barcelone i Praga, žrtva vlastitog turističkog uspjeha.
Podsjeća kako se u posljednjoj predpandemijskoj godini u Grad slilo oko tri miljuna turista, te da će te brojke biti uskoro ponovo dosegnute. Novinaru CNN-a nije promaklo niti da je turistički pritisak na Dubrovnik bio toliki da je UNESCO u jednom trenutku zaprijetio hrvatskom dragulju oduzimanjem statusa svjetske baštine.
U članku se konstatira kako je pojačanoj turističkoj tražnji za hrvatskom hit destinacijom pridonijela činjenica da su u Dubrovniku snimane kultne Igre prijestolja, ali i novi terminal za kruzere koji omogućuje prihvat dovoljno brodova da se odjednom iskrca 10. 000 putnika. No, što je najvažnije, novinar poručuje da gužve ipak nikoga ne bi trebale odvratiti od posjeta Dubrovniku. "To je i dalje jedno od 'najcool' urbanih mjesta na svijetu", smatra J. Yogerst, ali svojim čitateljima otkriva i kako na hrvatskoj obali postoji puno mjesta za ljubitelje povijesti, umjetnosti i arhitekture u kojima nije tako gužvovito kao u Dubrovniku.
Novinar globalno popularne televizijske postaje tako za posjet preporuča Ston, 'jednu od najbolje čuvanih tajni Dalmacije, opušteno primorsko mjesto s najdužom europskom utvrđenom strukturom (5,5 km) za pješačenje'. Za Trogir kaže da je poput minijaturnog Dubrovnika i da ga zbog 'neobičnih kamenih ulica i šetnica s palmama, katedrale sv. Lovre s kultnim zvonikom u venecijanskom stilu i ekstravagantnim Radovanovim portalom', svakako treba staviti na listu za posjet.
Kao i Primošten, za koji, uz sve druge prednosti, veli da je posebno poznat po svojim ljetnim pučkim feštama i magarećim utrkama. Na listu je američki novinar uvrstio i Biograd, 'jedno od nautičkih središta dalmatinske obale' s marinom Šangulin u kojoj se može unajmiti od jahte do daske za jedrenje. Novinaru CNN-a nije promaknuo ni Zadar, čije atrakcije detaljno opisuje, te apostrofira kako se ne može ne složiti s Alfredom Hitchcockom koji je svojevremeno izjavio da Zadar ima najljepši zalazak sunca koji je ikada vidio.
Za Split J. Yogerst kaže da možda nije najatraktivnije dalmatinsko turističko odredište. Ali, smatra, itekako je vrijedan posjeta. Posebno napominje kako u Dioklecijanovoj palači iz 4. stoljeća, pod zaštitom UNESCO-a, čak i danas živi više od 3000 Splićana. Među dalmatinskim turističkim biserima mjesta je našao i za Pulu.
Podsjeća da je pulska Arena, gotovo 2000 godina nakon što je izgrađena, i dalje jedna od najočuvanijih rimskih građevina na svijetu. Poziva i u 'intrigantni Memo Museum Pula koji nudi šetnju stazom sjećanja na svakodnevni život u Titovoj Jugoslaviji'. Na kraju svog članka opet se vraća Dubrovniku za sve one koji ne mogu odoljeti zovu da posjete baš taj grad.
Kako se ne bi suočavali s gužvama, sugerira im smještaj izvan gradskih zidina, lokalne autobusne linije i lokalnog vodiča za pješačku turu, a posjet starogradskoj jezgri 'prije i nakon dnevne plime putnika s kruzera'.
>> VIDEO Zbog krize prijeti nestašica ovih proizvoda. Stručnjak otkriva što će prvo nestati u Hrvatskoj
Pazi ove konstatacije, da su popularnosti Dubrovnika pridonijele Igre prijestolja. Eto, da nije te serije Grad bi bio poluprazan. Neupučeni čitatelj bi pomislio da Dubrovnik nije bio bog zna kako poznat prije te serije.