Bivši ministar zaštite okoliša Slaven Dobrović (bivši mostovac) i Mihael Zmajlović (SDP) prozvali su sadašnjeg ministra okoliša i energetike Tomislava Ćorića (HDZ) da je poništio rješenje prema kojem se za vjetroelektranu (VE) Krš – Pađene morala napraviti nova procjena prihvatljivosti na ekološku mrežu. Smatraju da je investitor tvrtka C.E.M.P. time bila oslobođena izrade nove studije i da je to dovelo do povrede prava EU.
No u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike opovrgavaju tvrdnje bivših ministara. Tako navode da su za VE Krš – Pađene provedena tri postupka, i to procjena utjecaja na okoliš 2006. te dva screeninga (postupka ocjene o potrebi procjene) 2009. i 2017.
Sudska praksa
– Razlozi poništavanja rješenja koje spominje gospodin Slaven Dobrović rezultat su navedenih činjenica, kao i postojeće sudske prakse kojom je utvrđeno ako je zahvat s 55 vjetroagregata bio prihvatljiv za okoliš 2006. te ako je povećanje broja vjetroagregata s 55 na 71 bilo prihvatljivo za okoliš 2009., da ne postoje dokazi da bi smanjenje broja vjetroagregata sa 71 na 48 (2017.) trebalo rezultirati drukčije nego što je to bio slučaj u ranijim postupcima. Odluka Ministarstva potvrđena je i dvjema presudama na Upravnom sudu u Splitu te u žalbenom postupku Visokog upravnog suda pravomoćnom presudom – kažu u Ćorićevu ministarstvu i dodaju da je iz svega razvidno postojanje kontinuiteta u postupcima i odlukama stručnih službi.
Navode i da su, što se tiče izmjena zahvata za vjetroelektrane, proveli ukupno 14 screeninga za sve veće izmjene zahvata bilo da je riječ o promjeni snage vjetroagregata, izmjeni broja vjetroagregata ili nečemu drugome.
Očitovanje na primjedbe
Što se tiče postupka koji je pokrenula Europska komisija protiv Hrvatske zbog toga što nije provedena nova studija za VE Krš – Pađene, u Ministarstvu kažu da se komunikacija između stručnih tijela EK i njih ne može dovoditi u vezu s istražnim postupcima koji su u tijeku u vezi s razvojem projekta VE Krš – Pađene. U ovom slučaju riječ je, tvrde, o službenoj razmjeni podataka između EK i Ministarstva, što je uobičajena procedura kada Komisija, u ovom slučaju na temelju pritužbe, provjerava usklađenost nacionalnoga zakonodavstva i njegove primjene s europskim propisima.
– U zadanom roku stručne službe Ministarstva pripremit će i proslijediti EK dokumentaciju koja je bila temelj za donošenje odluka kako bi se moglo utvrditi ima li uopće elemenata za pripremu obrazloženog mišljenja, što je postupak koji prethodi eventualnoj prijavi za povredu europskog prava. Naglašavamo kako se u navedenom dokumentu RH ne nalaže da ispravi nepravilnosti u zadanom roku, već joj se daje rok da se očituje na iznesene primjedbe – poručuju iz Ministarstva.
Dobrović nije potpisao u interesu HR. Čorić je potpisao u interesu HR, jer je tako rekao DORH. To je objašnjenje za vrtić Pčelica.