Katolička crkva jučer se i službeno oglasila protiv dijelova predloženog zakona o životnom partnerstvu i Obiteljskog zakona. Komisija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax objavila je da zakon o životnom partnerstvu stvara konfuziju životnog partnerstva s bračnim zajednicama te kako za te različite zajednice "trebaju biti različita rješenja".
– Od zakonodavca očekujemo da zaštiti prava djece, promičući i podupirući optimalne obiteljske modele, te da odbiju uvesti „pravo na dijete“, koje ne poznaje nijedan međunarodni dokument o ljudskim pravima. Uz to, prema Konvenciji o pravima djeteta (čl. 12.), svako dijete ima pravo znati za svoje roditelje, ako je to moguće, te uživati njihovu skrb. Nacrt prijedloga zakona o životnom partnerstvu uvodi partnersku skrb za života i poslije smrti istospolnog partnera, odnosno partnerice koja je roditelj djeteta.
To je institut koji je sadržajno identičan posvojenju te se stavljanjem drukčijeg naziva zavarava javnost. Nitko roditelju ne može uskratiti pravo na roditeljsku skrb samo zato što živi u istospolnoj zajednici, no odnose djeteta s trećim osobama potrebno je urediti ne kao pravo odraslih te putem propisa namijenjenog odraslima, već štiteći ponajprije prava djece, odnosno dobrobit djeteta – rekao je tajnik Komisije Gordan Črpić upozorivši na stav vlasti da ne postoji dužnost države štititi brak, već samo obiteljski život djeteta i roditelja, što je "na tragu ideje da cjelovita obitelj nije temeljna društvena zajednica koju je vrijedno štititi, i to usprkos ustavnim zahtjevima".
– Napuštanje tradicijskih korijena hrvatskog obiteljskog prava te nekritičko priklanjanje nekim europskim rješenjima odraz je podcjenjivanja vlastitog sustava, koji u primjeni, istina, iskazuje brojne slabosti, no u usporedbi s europskim nacionalnim standardima koncepcijski je na visokom stupnju. Pored toga, niz rješenja, poput mogućnosti prijenosa ostvarivanja roditeljske skrbi na treće osobe širom otvara vrata novim odnosima i rastakanju tradicionalne obitelji – upozorio je Črpić.
Na upit o angažmanu Crkve u prikupljanju potpisa za referendum o ćirilici, biskup sisački mons. Vlado Košić rekao je da potpisi nisu prikupljani u župnim uredima, nego pred crkvama, na crkvenom i gradskom prostoru te da je on podržao inicijativu i svojim potpisom "za".
crkva selektivno bira teme koje će zastupati.osnovna vrijednost u kršćanstvu je obitelj.to je u redu.to je inače prirodno pravo ne ljudsko pravo.no,jedno od osnovnih pravila da je zdrava obitelj,je ta da barem jedan dan obitelj bude zajedno.zajednički dan u bivšoj državi je bila nedjelja.trgovine,male,velike nisu uopće radile.majke i očevi su bili sa djecom(koji su imali sreće da imaju naše najveće blago-djecu).trgovine nisu radile i nitko nije umro od gladi.ovim putem pozivam hbk,da slijedi put pape franje.da stane uz malog čovjeka.