povrat imovine

Crkva: Uzet ćemo sve što nam se ponudi i otvoriti nova radna mjesta

'08.11.2010., Kumrovec, - Reportaza o prodaji nekretnina u vlasnistvu drzave. Nacelnik opcine Kumrovec Dragutin Ulama.  Photo: Goran Stanzl/PIXSELL'
'Goran Stanzl/PIXSELL'
09.11.2011.
u 11:44

Mijo Gabrić: Kad neka od zgrada bude u našem vlasništvu, znat ćemo što ćemo s njom, nešto ćemo već smisliti i sigurno neće zjapiti prazna

Da je Crkva zainteresirana za dva kumrovečka državna objekta – bivšu Političku školu i Spomen-dom boraca i omladine – kao povrat za nacionaliziranu crkvenu imovinu te da se o tome pregovaralo s Vladom potvrdili su nam i dekan Zbora prebendara Prvostolne crkve zagrebačke mons. Mijo Gabrić te najstariji član Zbora dr. Adalbert Rebić.

– Uzet ćemo sve što nam se ponudi. Situacija s Partijskom školom i Spomen-domom posve je ista kao i s bilo kojim drugim državnim objektom. Kad neka od zgrada bude u našem vlasništvu, znat ćemo što ćemo s njom, nešto ćemo već smisliti i sigurno neće zjapiti prazne kao što zjape prazne već više od deset godina – rekao nam je Gabrić, dodajući da će od njihova poslovnog angažmana koristi imati i Kumrovčani, otvaranjem novih radnih mjesta, pružanjem raznih usluga te plaćanjem naknada, poreza i ostalih davanja.

"Mrtvi kapitali"

– Tu će posve sigurno biti neki ljudi koji rade – kuhaju, čiste, predaju ili nešto drugo – dodao je Gabrić, ne precizirajući kakve su im namjere s kumrovečkim "mrtvim kapitalima" ako postanu njihovi vlasnici.

Načelnik Kumrovca Dragutin Ulama kaže da nema ništa protiv povrata državne imovine Crkvi ako će se ona ponašati gospodarski i ako misli razvijati turizam, uključujući u to i sve kumrovečke brendove. No, protivi se tome ako Kumrovec i dalje bude žrtva ideološkog prepucavanja, kao što je to dosad bio slučaj.

– Kumrovec je od 90-ih godina, najviše zbog politike i odnosa države prema njemu, i ekonomski i demografski uništavan. Žalosno je što ni sada nas u Kumrovcu i u Zagorju o svemu tome nitko ništa ne pita – ogorčen je načelnik Dragutin Ulama.

Inače, zgrada bivšeg Spomen-doma boraca i omladine izgrađena je 1974. godine, ima 6550 četvornih metara zatvorenog i 1300 četvornih metara otvorenog prostora, jednu veliku kongresnu dvoranu sa 300 mjesta, manju sa 80 mjesta i pet malih s ukupno 60 mjesta, knjižnicu i čitaonicu sa 40-ak mjesta, dva restorana sa 240 sjedećih mjesta te 62 sobe s ukupno 140 kreveta. Na posljednjoj dražbi početna cijena bila joj je 23,982.105 kuna.

Časnička škola HV-a

Politička škola izgrađena je 1981. godine, ima tri kata ukupne površine 8500 četvornih metara te 145, uglavnom dvokrevetnih soba. Ima i veliku dvoranu sa 150 mjesta, dvije manje s po 75 mjesta te veliku blagovaonicu i terasu.

Od 1991. godine jedno je vrijeme bila Časnička škola u kojoj su bile postrojbe HV-a Zrinski i Frankopani, a nakon toga do 2000. godine u njoj su bili prognani Vukovarci. Na posljednjoj dražbi procijenjena je na 13,916.204 kune.

Prve četiri generacije Partijske škole bile su u Spomen-domu boraca, a poslije do kraja 80-ih u novoj zgradi.

U Partijskoj školi, čiji je direktor jedno vrijeme bio i Ivica Račan, uz profesore sa zagrebačkih visokih učilišta, ponajviše s Fakulteta političkih znanosti, predavali su i mnogi istaknuti političari – Josip Broz Tito, Stane Dolanc, Kiro Gligorov, Janez Stanovnik, a recepcionari se iz tih dana sjećaju i Milorada Pupovca te Boruta Pahora.

Komentara 18

OB
-obrisani-
11:56 09.11.2011.

Ne dirajte u te objekte jer bi vas moglo skupo kostati.

CH
chemica
11:57 09.11.2011.

Oni ne znaju što će s imovinom koju će im ova zločinačka vlast prepustiti, ali \"nešto će već smisliti\". Otvorit će hrpu radnih mjesta! Da, vidimo.

BG
bijesna glista
11:51 09.11.2011.

Hm Otvoriti krstionicu u političkoj školi i krstiti sve bivše polaznike! Da vidiš biznisa. Ni Ivan Krstitelj u Jordanu nije imao toliko posla.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije