Tamo odakle dolaze uglavnom završavaju na roštilju. No, u svojem novom staništu crveni slatkovodni rakovi iz Amerike predstavljaju prijetnju, piše DW.
Mogu narasti do 15 centimetara. U novom okruženju usred berlinskih gradskih parkova kod prolaznika bude popriličnu nelagodu.
"Svakodnevno nas ljudi nazivaju i govore nam o masovnim kretanjima crvenih rakova", rekaoUlrike Kielhorn iz udruge za zaštitu okoliša Nabu.
Stručnjacima je poznata ova vrsta slatkovodnog raka čije su prirodno obitavalište močvare u Sjevernoj i Južnoj Americi. No, invazivna vrsta je već odavno prisutna u Njemačkoj. Primijećeni su u bazenima i umjetnim jezercima u parkovima središnje Njemačke već prije nekoliko godina. Pretpostavlja se da ova prva "kolonija" potječe od jedinki koje je neki neodgovorni vlasnik akvarija pustio u prirodu. Samo što je ove godine njihov broj iznenadio stručnjake i uznemirio građane.
"Ove godine se suočavamo s velikim brojem rakova koji osim toga zbog vrlo vlažne klime ovog ljeta izlaze iz svojih nastambi u potrazi za novim staništima. Rakovi žive u tlu ispod grmova u tunelima koje su sami iskopali a kad se razina vode podigne, izlaze na površinu", kaže stručnjak za divlju faunu Dirk Ehlert iz Berlina.
Crveni močvarni američki rak je i službeno uljez otkako se nalazi na listi invazivnih životinja Europske unije. Američki rak prenosi "račju kugu" ali je na nju otporan. Za sakupljanje rakova i čišćenje parkova je, prema mišljenju stručnjaka, sada već prekasno.
Crveni su uvijek bili posast....120 miljuna zrtava....i sve to palo u zaborav...