Još prije godinu dana lider britanskih laburista 45-godišnji Ed Miliband bio je u britanskom tisku opisivan kao previše čudan da bi postao premijerom. Štreber i čudak, ljudima stran vunderkind ovih dana postao je osvajačem srca! Još nedavno glavni hit bili su njegovi gafovi, od snimaka kako se bori sa sendvičem do intervjua u kojima se više puta blamirao (jednom nije prepoznao ime kandidata svoje stranke).
Pobijedio brata blizanca
U javnim nastupima jako nespretan, ovih dana dobio je na Twitteru sljedbu obožavateljica – #Milifans – pa se i Washington Post pita je li se čudni političar pretvorio u "najcool" frajera u Britaniji. Neki ga uspoređuju s glumcem Hughom Grantom. U međuvremenu je i njegova Laburistička stranka dva dana uoči izbora koji se održavaju 7. svibnja po nekim anketama prešla u vodstvo (Milibandu daju 34, a konzervativnmom premijeru Cameronu 33 posto glasova). Za Milibanda se opredijelio i Guardian, u kojem kažu da baš i nisu navijači laburista, ali nejednakost u Britaniji prešla je sve granice – objasnio je taj britanski list. Nedavno su objavili i listu najbogatijih Britanaca, koje kriza nije ni okrznula, u deset godina najbogatiji su postali besramno bogati i tisuću najbogatijih svoj su prosječan imetak od 250 milijardi funti udvostručili od 2005.
Miliband je na čelo laburista došao pobijedivši brata blizanca Davida, u kojemu su Britanci vidjeli više državničkih osobina, ali Ed je bio dio u tom trenutku jačeg tabora, onoga Gordona Browna, a David je bio "blairovac". Braća su odrasla u obitelji imigranata iz Belgije koji su pobjegli pred nacizmom jer su bili poljsko-židovskog podrijetla. Otac Ralph bio je poznati marksist, sveučilišni profesor, koji se na grobu Karla Marxa zavjetovao na odanost socijalizmu, autor više knjiga o marksizmu, socijalizmu i kapitalizmu. "Crveni Ed", kako ga zovu, sada bi možda mogao ući i u Downing Street 10, sjedište britanske vlade. Volio je i učio ili studirao matematiku, fiziku, filozofiju, politiku, engleski i na Londonskoj školi ekonomije magistrirao je ekonomiju. Karijeru je počeo kao istraživač za voditelja Andrewa Rawnsleya na Channel 4, zatim postaje suradnik laburističke kandidatkinje Harriet Harman i uskoro ga u svoj tim uzima Gordon Brown, budući ministar financija pa premijer.
Protiv golemog bonusa
Kakva je razlika između laburista i konzervativaca, možda govori i to što je Miliband predlagao da najveće donacije strankama budu pet tisuća funti, a premijer David Cameron da mogu ići do 50 tisuća funti. Miliband ne bi podupro rat u Iraku, a za sebe kaže da je socijalist i feminist. Pobunio se kada je šef nacionalizirane Royal Banke trebao dobiti bonus od 950 tisuća funti.
>> Laburist Miliband najizgledniji je novi britanski premijer - ako pridobije Škote
Kad sam vidio naslov,prvo sam pogledao tko potpisuje ovaj članak,Nakon toga sve mi je bilo jasnije.