provjera

Čuvanje zamrznutoga mesa 10 godina bilo bi bajoslovno skupo!

'07.09.2010., Ivanec - Za preradu se koristi meso iz uvoza iz Europe i Juzne Amerike. Photo: Ljiljana Risek/VLM'
Foto: 'Ljiljana Risek/VLM'
1/3
08.09.2010.
u 17:10

Cijena je zamrzavanja kuna po kilogramu, a cijena čuvanja mesa dodatnih 50 lipa na mjesec. To znači da je trošak sedam kuna godišnje po kilogramu

– Ako u Hrvatskoj ima proizvođača koji su uvezli staro meso, zamrznuto prije desetak godina, i iskoristili ga za proizvodnju prerađevina, MUP, USKOK i inspekcijske službe takve slučajeve trebaju istražiti i informirati javnost o tome tko se igra sa zdravljem nacije. To nije teško jer kontrolni organi već na granici mogu doznati tko i pošto uvozi meso.

U protivnom nepravedno se baca sumnja na sve proizvođače, to više što su prošlih dana u vezi s tim izneseni neki morbidni detalji, od kojih se našim tehnolozima diže kosa na glavi – izjavio je Dragutin Mostečak, direktor Industrije mesa Ivanec, čije poslovodstvo ogradilo od sumnji u eventualni uvoz starog mesa.

– Svinjsku plećku bez kosti uvozimo po cijeni 1,95 do 2,05 eura, uvećanu za davanja. Ako netko meso uvozi upola jeftinije, tu je nešto sumnjivo i to se mora provjeriti! Mi smo javnosti spremni predočiti sve svoje ulazne fakture – rekao je Mostečak.

Upozorivši da su postupci s hranom strogo regulirani i da im u tvrtki svaki dan "vise" tri inspekcije, kazao je da im ni na pamet ne pada da se igraju sudbinom 170 zaposlenika, to više što su i sami izvozna klaonica, pod strogom kontrolom Europske unije.

– Ne znam kome bi bilo u interesu deset godina čuvati zamrznuto meso jer to bi bilo bajoslovno skupo! U nas je cijena zamrzavanja kuna po kilogramu, a cijena čuvanja zamrznutog mesa dodatnih 50 lipa na mjesec. To znači da je trošak čuvanja zamrznutog mesa sedam kuna godišnje po kilogramu! - ističe komercijalni direktor Božidar Čaklec.

– Meso staro 10 godina nakon odmrzavanja bilo bi sivo i nepogodno za preradu jer bi promijenilo okus, a masnoća bi bila isušena i užegla – tvrdi voditelj prerade Srđan Šabić.

IMI uveze za mesne prerađevine na godinu 1000 tona mesa.

- Meso iz Europe staro je najviše tri mjeseca jer u Europi nema viškova. Govedina iz Južne Amerike visoko je kvalitetna jer dolazi iz ekstenzivnog uzgoja na otvorenom. U mesnicama prodajemo samo meso iz domaćeg uzgoja, a stoku koljemo dva do tri puta tjedno – kaže Čaklec.

 

Komentara 21

MA
max221
17:40 08.09.2010.

Svinjsku plećku bez kosti uvozimo po cijeni 1,95 do 2,05 eura, uvećanu za davanja U mesnicama prodajemo samo meso iz domaćeg uzgoja, a stoku koljemo dva do tri puta tjedno – kaže Čaklec. ______________________________________ Ako ništa bar znam da nee jedem smeće iz todorićevg uvoza....naravno i ostalih pohlepnika koji uništavaju hrvatsji barod podvaljujući im svakakvo smeće. A pitamo se zašto Hrvatski seljaci propadaju....

OB
-obrisani-
17:51 08.09.2010.

pričice za naivce, EU ima zalihe mesa koje mora uništavati,jeftinije ga je izvesti U HR

MI
mirluk
19:22 08.09.2010.

Vlada donosi zakone a na vlasti su godinama tako da ne mogu krivicu prebacivati na komuniste ili na Titu. Ta vlada svojim zakonima omogucava trovanje nase djece sa smecem iz Europe i Amerike. Ta vlast je zaduzila zemlju i oni koji prezive jos 100 godina ce spominjat Sanadera ,Sukera,Jacu i ostale mafijase.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije