Želi li virovitički komunalac Flora, koji održava gradski park, srušiti, primjerice, stari i bolesni jasen ili grab koji su već postali ruglo za prolaznike ili su ga napale bolesti, za taj čin treba barem tri pismena zahtjeva i angažman četiriju institucija!
"Samo" dva dana
Prvi zahtjev podnosi Grad, koji ga upućuje županijskom Odjelu za prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i zaštitu okoliša. Taj će odjel zatim zatražiti mišljenje županijske Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima, a ona, pak, dozvolu traži od mjerodavnog ministarstva i šalje ju natrag županijskom uredu. Tek se tada kreće na posao.
– Takva je praksa za sva drveća i grmlje koje se nalaze u parku, a dio su zaštićene jezgre. Cilj je zaštititi svaku vrstu, a dozvola se ne traži za one slučajeve u kojima nevrijeme sruši stablo ili kada je riječ o podrezivanju grana i drugim radovima iz domene redovnog održavanja – objašnjava Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica županijske javne ustanove i dodaje da procedura ne traje više od dva dana.
No, je li potrebno toliko komplicirati za uklanjanje jednog drveta, kada je potrebno mnoga stara stabla ukloniti i konkretno krenuti u obnovu parka koji već 16 godina čeka studiju za bolju budućnost, pitali su zaštitari prirode, upozoravajući da se redovnim održavanjem, odnosno pukim kresanjem grana, park pretvara u ruglo i više no ikad nameće potrebu dugoročne studije za njegovo uređenje.
Ni jedno novo stablo
S time se slaže i Dinko Rujer, stručni suradnik za komunalno gospodarstvo Grada Virovitice. On kaže da je posljednja studija napravljena još 1996. godine i da je pokazala potrebu uklanjanja drveća i grmlja i sadnju novih vrsta.
Od postojećih 75 vrsta već je tada dosta njih bilo bolesno, staro ili pred uništenjem, a do danas nije posađeno niti jedno novo stablo u virovitičkom parku.
– Nova studija jedino je dugoročno rješenje – ustvrdio je on.
Dodaje kako se ne može reći da park propada, ali mu je potrebno potpuno uređenje.
– Nije imalo smisla saditi novo drveće i rušiti staro kad se bez studije ne može točno znati što će od virovitičkog parka biti u budućnosti – smatra Dinko Rujer.
Zapošljavanje vrtlara
Za kosidbu trave, skupljanje lišća, rezidbu grmova i njihovo šišanje, odnosno one poslove u domeni redovnog održavanja za koje nije potrebna dozvola nadležnih institucija, virovitičkom parku nedostaje jedan zaposlenik koji bi bio posvećen samo toj djelatnosti. Zato u Flori i gradskoj upravi ozbiljno razmišljaju o tome da zaposle vrtlara.