Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević danas je predsjedao prvom sjednicom Odbora Hrvatske platforme za smanjenje rizika od katastrofa, koja se održala u prostorima Državne uprave za zaštitu i spašavanje. Tom prilikom ministar Krstičević istaknuo je kako se spektar prijetnji, ugroza i rizika s kojima se suočavaju današnja moderna društva i države, pa tako i Republika Hrvatska, promijenio i proširio.
- Nakon 15 godina promijenili smo model nacionalne sigurnosti i donijeli Strategiju nacionalne sigurnosti i Zakon o sustavu domovinske sigurnosti. Strategija nacionalne sigurnosti potvrdila je da prirodne nesreće i katastrofe mogu pogoditi stanovništvo, prirodna i materijalna dobra te kritične infrastrukture Republike Hrvatske i susjednih država, dok nesreće u rizičnim industrijskim postrojenjima, u Republici Hrvatskoj ili susjednim državama, mogu izazvati teške ekološke i sigurnosne posljedice. Kako bismo se mogli suprotstaviti takvim i sličnim prijetnjama nužno je razviti učinkoviti sigurnosni sustav koji će osigurati visoku integriranost i koordinaciju svih relevantnih institucionalnih i neinstitucionalnih čimbenika, njihovih sposobnosti i djelatnosti, njihovih inicijativa. Stoga je jedan od strateških ciljeva uspostava i razvoj Sustava domovinske sigurnosti. Cilj Sustava domovinske sigurnosti je sustavno upravljanje sigurnosnim rizicima od značaja za nacionalnu sigurnost i djelovanja u krizama - poručio je ministar.
Govoreći o Hrvatskoj platformi za smanjenje rizika od katastrofa Krstičević je naglasio kako Platformu trebamo učiniti aktivnim tijelom koje će svojim radom pridonositi izgradnji sustava Domovinske sigurnosti.
- Radna tijela platforme vidim kao veliki potencijal koji će aktivnim provođenjem aktivnosti na području smanjenja rizika od katastrofa, izradom Strategije za smanjenje rizika od katastrofa i ostalih dokumenata te organizacijom Konferencija uvelike pridonositi izgradnji i unaprjeđenju sustava domovinske sigurnosti - naglasio je ministar.
Ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Dragan Lozančić istaknuo je kako je s obzirom na novu Strategiju nacionalne sigurnosti i Zakon o sustavu domovinske sigurnosti otvoreno novo poglavlje u ovom području te da je nužan sveobuhvatan pristup i preventivno djelovanje.
Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa osnovana je Odlukom Vlade RH 2009. godine, sukladno smjernicama UN-ovog Ureda za smanjenje rizika. Na sjednici je predstavljena misija i novi koncept Hrvatske platforme za smanjenje rizika od katastrofa te su predstavljene obveze i prijedlog aktivnosti radnih tijela u 2017. i 2018. godini. Na sjednici održanoj 14. rujna 2016. godine Vlada Republike Hrvatske donijela je Odluku o osnivanju radnih tijela Hrvatske platforme za smanjenje rizika od katastrofa za izradu dokumenata i provođenje aktivnosti na području smanjenja rizika od katastrofa u Republici Hrvatskoj, kojom se želi uspostaviti aktivnija Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa te uspostaviti radna tijela. Kroz elemente Nacionalne platforme svi sudionici moraju prepoznati svoje zadaće u razvoju kapaciteta za djelovanje i upravljanje u katastrofama i to na političkoj, tehničkoj i institucionalnoj razini.
Na početku domovinskog rata nismo bili oružana sila, ali bili smo narod sa voljom da stvorimo neovisnu Hrvatsku. Sa tom voljom, bez "sustava domovinske sigurnosti i sustavnog upravljanja sigurnosnim rizicima od značaja za nacionalnu sigurnost", uspjeli smo oslobodit Hrvatsku. alii nismo uspjeli zadržati ekonomski i industrijski potencijal koji smo imali na početku rata. To da nismo uspjeli stvoriti nove ekonomske vrijednosti trebamo "zahvalit" vladama koje smo imali do sada, a i sada. Krstičević i svi ovi oko njega, govoreći jedne ustaljene fraze o nacionalnoj sigurnosti, u prvom redu misle na sebe svoje pozicije, i na to kako bi negdje kroz neku veću nabavu dohvatili neki mito. U svemu tomu, dobit običnoga građana bit će pljusak vode iz kanadera, ili par vreća s pijeskom, kad im vatra ili voda dođu pred kućni prag. To je puno u tim trenucima, ali građani bi mogli dobiti i više, da ne sudjelujemo u raznim međunarodnim vojnim operacijama, da ne vidimo neprijatelja u svakom grmu i spremamo se za rat, trošeći nepotrebno puno novaca na naoružanje.