Eurostat

Evo koliko su žene manje plaćene od muškaraca u EU, a koliko u Hrvatskoj

Pravobraniteljica Višnja Ljubičić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
08.03.2018.
u 08:40

U Hrvatskoj je razlika u plaćama uvećana za tri postotna boda - s 5,7 posto prema podacima iz 2010., na 8,7 posto, prema podacima iz 2014. godine, pokazalo je izvješće Eurostata.

Žene u Europskoj uniji (EU) u 2016. godini u prosjeku su bile za 16,2 posto slabije plaćene od muškaraca, što znači da su u prosjeku zaradile 84 eurocenta u odnosu na svaki euro koliko bi po satu bio plaćen muškarac, objavio je Eurostat. 

Među zemljama članicama, u 2016. godini razlike u plaćama kretale su se u rasponu od svega nešto više od pet posto u Rumunjskoj i Italiji, do preko 25 posto u Estoniji, koju u stopu slijede Češka i Njemačka, s razlikama u plaćama od gotovo 22 posto, pokazalo je u srijedu izvješće Eurostata, objavljeno povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, 8. ožujka.

U Hrvatskoj je prema podacima iz 2014. godine razlika u plaćama iznosila 8,7 posto, pokazalo je Eurostatovo izvješće. Time je Hrvatska svrstana u skupinu zemalja članica EU-a s razlikom u plaćama manjom od 10 posto. Uz navedenu Rumunjsku i Italiju, gdje ona doseže 5,2 odnosno 5,3 posto, u toj se skupini još nalaze Luksemburg, s 5,5 posto, Belgija, sa 6,1 posto, te Poljska sa 7,2 posto i Slovenija sa 7,8 posto

S druge strane, u skupini zemalja s razlikama u plaći većima od 20 posto, predvođenoj s Estonijom s 25,3 posto, uz Češku i Njemačku, gdje ona doseže 21,8 odnosno 21,5 posto, nalaze se još samo Velika Britanija, s razlikom u plaćama od 21 posto te Austrija, gdje je ona iznosila 20,1 posto u 2016..

Od 2011. razlike blago smanjene na razini EU-a 

Na razini EU-a u cjelini razlike u plaćama od 2011. do 2016. godine blago su smanjene, za 0,6 postotnih bodova, pokazalo je izvješće. U usporedbi s 2011. godinom smanjene su u većini članica, pri čemu najviše u Rumunjskoj, za 4,4 postotna boda, te u Mađarskoj, za četiri postotna boda. Slijede Španjolska i Austrija, sa smanjenjem za po 3,4 postotna boda, te Belgija i Nizozemska, sa smanjenjem razlike u plaćama za 3,3 odnosno tri postotna boda.

Nasuprot njima, te su razlike uvećane u 10 zemalja članica, uključujući Hrvatsku, a ponajviše u Portugalu i Sloveniji, za 4,6, odnosno 4,5 postotnih bodova. U Hrvatskoj je razlika u plaćama uvećana za tri postotna boda - s 5,7 posto prema podacima iz 2010., na 8,7 posto, prema podacima iz 2014. godine, pokazalo je izvješće Eurostata.   

Pogledajte i galeriju: Što će se promijeniti uvođenjem eura i hoće li sve poskupjeti

Pravobraniteljica Višnja Ljubičić
1/10

Komentara 4

Avatar Vukomerec
Vukomerec
08:51 08.03.2018.

Razlika u plaćama je posljedica zaposlenosti na različitim radnim mjestima i zanimanjima, a ne na istim radnim mjestima i zanimanjima. Koji poslodavac bi propustio zapošljavati 5 do 25% jeftiniju radnu snagu kada bi bila raspoloživa za ista radna mjesta?

Avatar babas
babas
12:47 08.03.2018.

A koliko tko napravi dana na terenu i prekovremenih? Priče o diskriminaciji žena u Europi su bolest,jedino o čemu se može razgovarati je seksualno zlostavljanje na poslu,sve drugo su nebuloze.

Avatar nekakav
nekakav
11:53 08.03.2018.

pa na istom radnom mjestu se prije svega vrednuje produktivnost. ako lopatu duži jedna žena i jedan muškarac, jedino mjerilo za plaću je količina tereta kojeg su pojedinačno natovarili. ako je mjerilo plaće količina ubranog sjemena graha, onda je sve jasno. ako plaća ovisi o broju sklopljenih uređaja na traki, onda nemamo o čemu govoriti. ako je plaća ovisna o sposobnosti osobe da u jedinici vremena napravi više posla, tu nema puno priče. ne znam o čemu pričamo, dal je možda problem što je većina zaposlenih u javnom sektoru ženska, pa se na njih ne troši dovoljno javnog novca? pa ajmo brigadama tajnica po županijama i općinama ministarstvima dati plaće od 15.00 kuna neto, da se popravi statistika. a radno mjesto blagajnice u konzumu će i dalje nositi respektabilnih 4.100 kuna sa svim dodacima koje imaju (!). a za to radno mjesto se nudi takva i takva plaća, uzmi ili ostavi. ili mislite da u njemačkoj u lidlu imaju plaće veće od npr. plaća u autoindustriji? svašta. ajmo pogledati prije svega gdje rade žene i koliko njih u pojedinom sektoru, kolko taj pridonosi bdp-u i poreznim prihodima zemlje, pa onda radimo statistiku sa zaključkom. ovako staviti sve na jedna kup i podijeliti dva broja je neozbiljno. al djeluje! :)

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije