Noćas točno u ponoć Mađarska će zatvoriti zelenu granicu s Hrvatskom i primjenjivati schengenske kriterije, potvrdio je za Večernji list glasnogovornik mađarske vlade Zoltan Kovacs. Kao što je i na granici Mađarske i Srbije, postojat će dvije "tranzitne zone", jedna u Beremendu i druga u Letinji, te će tražitelji azila tamo moći podnijeti zahtjeve za azilom prema EU protokolima EU, objasnio je Kovacs.
Tako je danas odlučilo mađarsko vijeće za nacionalnu za sigurnost, na čijem je sastanku nazočio premijer Viktor Orban.
Da će se o tome govoriti danas na vijeću mađarske vlade, rekao je jutros u Bruxellesu Viktor Orban. Rekao je i da će sazvati vladin odbor za nacionalnu sigurnost na kojem će se raspraviti o trenutačnoj situaciji te nakon toga donijeti potrebne odluke.
Orbanova vlada najprije je podigla žičanu ogradu na granici sa Srbijom kako bi zaustavila ulazak migranata na mađarski teritorij, a potom je isto učinila i na kopnenoj granici s Hrvatskom.
Orban je bio rekao da bi granica mogla biti zatvorena unutar jednog sata donose li se takva odluka.
Milanović nakon summita EU: Mađarska može raditi što hoće
Premijer Zoran Milanović sinoć je na odlasku sa summita EU komentirao mađarske najave o odluci o zatvaranju granice.
– Mađarska može raditi što hoće, ali Mađarska tu nije bitna, Hrvatska ima rješenje. Hrvatska ima varijantu da zaštiti svoje interese. Dakle, to nije bitno za nas – poručio je još sinoć hrvatski premijer.
>> Orban Milanoviću: Mađarska i Češka neće slati svoje vojnike na hrvatsku granicu
>> Milanović: Mađarska može raditi što hoće, ali Mađarska tu nije bitna, Hrvatska ima rješenje
>> Hrvatska je bez zajedničke vanjske politike, a to koriste Mađarska i Srbija
Madari su slobodan narod.