Dok u Daruvaru u vlasti prevladavaju muškarci, na čelu svih devet obrazovnih ustanova – dva vrtića, glazbene, dvije osnove, tri srednje škole, te centra Rudolf Steiner – su žene.
Ima i loših situacija
Upravljanje im ide od ruke, a dio zasluga, ističu, leži u činjenici da su većina prosvjetne populacije žene, koje imaju puno razumijevanja prema djeci jer su majke. Imaju podršku kolektiva, pa niti one koje su naslijedile muškarce, nisu naišle na diskriminaciju.
– Čini mi se da smo tolerantnije. Puno razgovaramo i korektno rješavamo probleme - kaže D. Nikolić. Ima, jasno, i loših situacija s kojima se nose ravnatelji, ali su se s njima naučile nositi. D. Ivanović kaže da je sigurno županijska rekorderka po broju prijava inspekciji.
– Petnaestak. No, inspekcije nisu utvrdile nepravilnosti, već da je riječ o pokušajima osobnih obračuna sa mnom i dijelom kolegica u kolektivu-kaže D. Ivanović, dok je i dio ostalih imao slična iskustva. Unatoč brojnim ravnateljskim obvezama uspijevaju biti i majke, supruge, kolegice, baviti se hobijima....
– Iako je sin bio malen kada sam postala ravnateljica, sve sam na vrijeme stigla - navodi V. Cegledi. R. Herout Bakarić ističe da je sve samo pitanje dobre organizacije kao i u školi, dok je J. Bodolušić zahvalna kćeri i roditeljima na razumijevanju njezinih velikih obveza.
Ni političari nisu problem
Dok neke broje tek nekoliko mjeseci na toj funkciji, L. Janota se može pohvaliti s čak 24 godine, čime je zasigurno najkvalificiranija za savjete mlađima.
– Ravnatelj mora biti tolerantan, poduzetan, dosljedan, kreativan, dobar organizator, surađivati s roditeljima. Ne podcjenjivati kolege već se truditi opravdati postupke učitelja kada za to ima temelja - poučava L. Janota, dodajući da je ona izabrana prema anketi u kolektivu, tj. sustavu kakav je ponovno uveden. Nemaju problema ni s političarima i vlasnicima, a S. Klubička smatra važnim što je i na čelu županijskog ureda za prosvjetu žena koja je bila nastavnica i ravnateljica.