Jučerašnje grmljavinsko nevrijeme bilo je izuzetno jako i bilo je samo dio dugoživućeg grmljavinskog nevremena većih prostornih dimenzija (tzv. mezoskalni konvektivni sustav), u okviru kojeg su se stvarale grmljavinske superćelije (sustavi s izraženom rotacijom). Dostupni podaci pokazuju kako su udari vjetra na zagrebačkom području bili olujni na granici orkanskih što ih svrstava među najjače zabilježene na ovom području. Nakon središnje Hrvatske, grmljavinsko nevrijeme nastavilo je putovati prema istoku, te je sličnom žestinom zahvatilo još brojne gradove (Lipik, Slavonski Brod, Županja...) gdje su izmjerene brzine vjetra i do 180 km/h, objasnili su iz DHMZ-a.
Video: Pogledajte timelapse oluje koja je odnijela ljudske živote i nanijela strašnu materijalnu štetu
I danas su mogući izraženiji pljuskovi i grmljavina, a petak nam donosi još veću nestabilnost.
VEZANI ČLANCI:
Moguće je u petak nevrijeme praćeno jakim vjetrom i obilnijom oborinom. Na snazi je narančasti Meteoalarm. Djelomice će biti sunčano uz promjenjivu naoblaku i nestabilno. Već u noći i ujutro na zapadu kiša, a osobito od sredine dana raste vjerojatnost za lokalno izraženije pljuskove i grmljavinu. Ponegdje je izgledno grmljavinsko nevrijeme uz prolazno jak i olujni vjetar.
GALERIJA Zagreb: Posljedice oluje i dalje vidljive na ulicama
U Dalmaciji u petak pretežno sunčano, a krajem dana se i na sjevernom dijelu očekuju pljuskovi. Vjetar slab do umjeren jugozapadni i jugoistočni. Na Jadranu jugozapadnjak i jugo, navečer prolazno jak sjeverni. Najniža temperatura zraka od 15 do 20, na Jadranu od 22 do 27 °C. Najviša dnevna između 27 i 32 na kopnu, na Jadranu od 31 do 36 °C, javlja DHMZ.
Prognoze za sljedeće dane
Atmosfera je i dalje nestabilna nad kopnom pa su mogući lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom. Mjestimične kiše može biti već večeras. U drugom dijelu petka te osobito u noći na subotu postoji mogućnost za izraženije grmljavinsko nevrijeme, ne samo u unutrašnjosti, nego i na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana. "Pratite prognoze i upozorenja DHMZ-a, poručuju.Sredstvima javnog informiranja, na mrežnim stranicama DHMZ-a, službenom Twitter profilu DHMZ-a, naši prognostičari svakodnevno izdaju opće vremenske prognoze i po potrebi upozorenja na opasne vremenske pojave", dodaju iz DHMZ-a.
Što znači narančasto i crveno upozorenje
I jedno i drugo upozorenje ukazuje na opasno vrijeme. Narančasto znači da je vrijeme opasno, a crveno da je izuzetno opasno. Pritom je važno pratiti na koji se parametar (temperatura, vjetar, grmljavina…) odnosi upozorenje.
U opisu narančastog upozorenja za grmljavinu piše: Budite spremni na jača grmljavinska nevremena koja mogu prouzročiti veliku štetu i zaštitite se od munja. Moguća su oštećenja na imovini te na drveću. Moguće su lokalne bujične poplave, olujni udari vjetra i tuča te prekidi u aktivnostima na otvorenom i u prometu.
Video: Pala dizalice u Zagrebu
U opisu crvenog upozorenja za grmljavinu piše: Poduzmite mjere kako bi se zaštitili i djelujte prema savjetima danim od strane nadležnih tijela. Rasprostranjene i izražene oluje su vjerojatne pri čemu postoji opasnost za život od munja, tuče, bujičnih poplava i olujnog vjetra. Treba očekivati prekide u prometu te prekide u opskrbi energijom. Također je moguć značajniji prekid uobičajenih ruta prometovanja. Izbjegavajte putovanja koja nisu od iznimne važnosti.
Nadalje, kada se izdaje crveno upozorenje osim većeg intenziteta očekuje se grmljavinsko nevrijeme na većem području. Točnije, koliki će dio regije biti zahvaćen grmljavinskim nevremenom.
Niti je prvo a sigurno ni zadnje nevrijeme. Nakon zatrpanih propusta za vode, šahti i sl. slijede nam poplave.