Iako su jasno poručili da učitelji nisu do kraja zadovoljni Vladinom uredbom, današnjem prosvjedu nisu se željeli pridružiti članovi ni čelnici Sindikata hrvatskih učitelja, najvećeg sindikata u sustavu odgoja i obrazovanja. Oni su ovo vrijeme iskoristili da bi prikupili svu argumentaciju, čekaju Vladino očitovanje i jasno poručuju: Nema razloga da se ne uvaže naši argumenti. U tome odaslanom zahtjevu Vladi tražili su da se učitelji, profesori, stručni suradnici i svi ostali zaposlenici uvrste u viši platni razred, a tek nakon svih pravnih koraka i ishoda, odlučivat će o sindikalnim akcijama. Trenutno se, naime, učitelji, profesori i ostali suradnici nalaze u platnom, sedmom razredu koji završava s koeficijentom 2, a prelazak u osmi platni razred osigurao bi im koeficijente u rasponu od 2,01 do 2,30.
– Prosječna plaća učitelja – najsigurnije je govoriti o bruto iznosu, a kad mi kao sindikat naručimo obračune, tada gledamo najcrniju moguću varijantu, dakle učitelj visoke stručne spreme, 20 godina staža, samac u Gradu Zagrebu ima bruto plaću 1796 eura. To je plaća za siječanj – kazala je gostujući u Večernjakovoj emisiji Sanja Šprem, čelnica Sindikata hrvatskih učitelja. Kazala je da ne vidi razloga zbog kojih bi Vlada odbila njihove zahtjeve, ali da njoj osobno, a i članovima njezina sindikata, danas nije bilo mjesto na prosvjedu. Sindikalne akcije ne odbacuje ali tek onda kad se ispoštuju sva pravila "borbe".
– Ne bojimo se prosvjeda nego jednostavno u bilo kojim akcijama biramo partnere koji su iskreni. Kad smo u štrajku 2019. ulazili u borbu za koeficijente, koji su u samostalnoj ingerenciji Vlade, tada je Sindikatu znanosti bilo posve normalno da se nađemo u istom koeficijentu, a danas smatraju da početna plaća učitelja i asistenta predavača ne može biti ista. To podcjenjivanje učiteljske profesije unutar vertikale obrazovanja neprihvatljivo je. Što se tiče drugog sindikata, ne mogu kao učiteljica stajati na prosvjedu s nekim kome je simbolika prosvjeda bejzbol palica – kazala je za Večernji TV Sanja Šprem.
VEZANI ČLANCI:
Na pitanje s čime bi u konačnici sindikati bili zadovoljni budući ih ove godine očekuju pregovori oko Temeljnog kolektivnog ugovora, nastavak pregovora za granske kolektivne ugovore, i pregovori za osnovicu plaće Sprem poručuje da ih ti pregovori tek slijede i teško je unaprije prognozirati. - Ono što je bitno da mi imamo ustvari vrlo kratak vremenski rok za otvoriti pregovore za temeljni kolektivni ugovor i ispregovarati kompletan sadržaj Temeljnog kolektivnog ugovora, a nakon toga granski kolektivni ugovor koji uvažava sve specifičnosti sustava i kojim se ugovaraju dodaci koji na neki način, bildaju tu našu plaću - kazala je Šprem. Cijeli razgovor pogledajte u videu gostovanja.
VIDEO Sanja Šprem gošća Večernjeg lista
Što je s realnim sektorom?Zašto su im se povećali porezi (ukinut prirez,a povećan porez na kapitalnu dobit)?