nepotizam

Direktorica sinu udvostručila plaću i dala da radi od doma

vehar
Arhiva VL
17.10.2010.
u 12:01

U tvrtki koja vodi knjigovodstvo Republičkom sindikatu radnika zaposleni su kći predsjednika i sin tajnice sindikata.

Optužbe za kriminal, nepotizam i zlouporabu položaja pršte i u sindikalnim redovima. Republički sindikat radnika Hrvatske (RSRH) ima vlastitu tvrtku – RSR 94, koja im vodi knjigovodstvo, a u njoj su zaposleni Alenka Borić, kći predsjednika RSRH Jadranka Vehara, i Siniša Mesarić, sin tajnice RSRH i direktorice RSR-a 94 Vlaste Mesarić.

Blagodati mamina direktorovanja mladi je Mesarić osjetio u proljeće prošle godine, kad je kolegica mu Borić bila na rodiljskom dopustu pa je mama direktorica odlučila sinu udvostručiti plaću zbog povećana opsega posla. Međutim, ni redoviti a ni povećan opseg posla nije zahtijevao i njegovu prisutnost na radnom mjestu pa mu se istodobno, opet odlukom koju potpisuje majka direktorica, dopušta rad kod kuće.

– To je poslovna odluka koju ne možemo obrazlagati, ne može to ni gospođa Mesarić. Nitko iz Središnjeg odbora nije imao prigovora na nju – opisuje poslovnu odluku Jadranko Vehar tvrdeći da Sindikat godišnje štedi sto tisuća kuna otkad im knjigovodstvo vodi RSR 94.

Koliko je tu riječ o uštedi, najbolje govori izvještaj poreznog nadzora u lipnju ove godine, koje Večernjak posjeduje, kada je utvrđeno da Sindikat za 2009. na ime poreza, kriznog poreza, prireza i doprinosa za zaposlene duguje, sa svim pripadajućim kamatama, 675.883,66 kuna.

– Je li tu bilo nepravilnosti ili nije, utvrdit će se u žalbenom postupku koji je u tijeku. O tome ne smijem govoriti, to je stupanj najveće tajnosti – upozorava Vehar.

Zbog nezakonitosti u poslovanju i zlouporabe položaja i ovlasti, Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu iz sindikalnih redova podnesene su prijave protiv predsjednika sindikata i njegovih suradnika. Na upit bivšega sindikalnog povjerenika Ivana Majdaka, u međuvremenu isključenog iz RSRH, iz ŽDO je odgovoreno kako je Državno odvjetništvo od policije zatražilo izvide zbog sumnje u kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti.

Međutim, J. Vehar tvrdi da “nikakvih izvida te vrste u sindikatu nije bilo”. A među prijavljenim rabotama spominje se i navodno neistinito knjiženje jednokratnih sindikalnih pomoći. Niz članova, koje se navodi kao primatelje te pomoći, tvrde da je nisu primili.

– U papirima stoji da sam ja dobio 5000 kuna, ali nikad ih nisam tražio ni dobio – tvrdi Ivan Majdak iz Križevaca.

– Vidio sam mutne poslove koje radi predsjednik i glavna tajnica sindikata, kako cijela obitelj kupuje kuće i aute našim novcem. Njihova djeca imaju po 18 tisuća kuna plaće od naše članarine! – govori bivši sindikalni povjerenik Marinko Gambiroža iz Karlovca. Ni Dejan Ninić nije primio 4000 kuna.

– Predsjednik i tajnica dobro žive od naših para. Postavljao sam pitanja, recimo, koja je korist i koliko stoje njihova učestala putovanja po Europi – navodi D. Ninić, bivši povjerenik iz Šibenika.

Računica se za skoro 750 tisuća kuna ne podudara ni u Fondu solidarnosti, čija je predsjednica pod otkazom i na liječenju od PTSP-a. Njen izvještaj govori da se članovima sindikata iz Fonda solidarnosti u 2006. godini isplatilo 2,012 milijuna kuna, dok je u završnom računu navedeno čak 2,760 milijuna.

– Kad sam pitala o čemu je riječ, počeli su pritisci i prijetnje. Središnji odbor šuti jer je produžena Veharova ruka – optužuje A. Babić i dodaje da se zbog poremećenih odnosa razboljela.

Komentara 76

FR
friz
13:47 17.10.2010.

a što više reči?naslov članka sve govori!!!gdje je sada USKOK???

OB
-obrisani-
11:45 18.10.2010.

novinari su izmislili tu pricu.

SD
SD
13:07 17.10.2010.

ja upravo sam na odlasku iz tog sindikata...sama mafija

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije