Dolaskom nižih temperatura počinje i sezona grijanja, a prije puštanja bojlera u pogon trebali bismo ga servisirati.
No, oko 100 tisuća građana moglo bi imati neugodno iskustvo prilikom servisa jer se koriste turbo bojlerima. Oni više nisu na prodaju, zbog direktive Bruxellesa, a i dijelova je sve manje.
Alternativa je ugradnja kondenzacijskih bojlera, no oni nisu prilagođeni sadašnjim dimnjacima, što bi mogao biti problem za one koji žive u zgradama.
– Moraju se usuglasiti sa svim stanarima. Svi koji su na taj dimnjak priključeni s takvim bojlerima moraju promijeniti bojler u isto vrijeme i uz sve to moraju sanirati postojeći dimnjak – rekao je za Novu TV Dejan Lončarić iz Udruženja dimnjačara.
Troškovi bi mogli iznositi i do 20 tisuća kuna, samo za jedan stan, a distributeri već očekuju pozive ljutitih građana kojima neće moći pomoći.
– Kad čovjek ostane bez plina i kad se bojler pokvari, ljudi bi problem htjeli riješiti u jednom danu. Međutim, ispada da ga se ne može riješiti mjesecima – rekao je Dubravko Duvančić iz Grupacije distributera i opskrbljivača energijom pri HGK.
Odlično, samo se svi stanari moraju dogovoriti i svaki pripremiti 20.000 kn za promjenu bojlera (od čega pola bi moralo baciti ispravni bojler) i sanaciju dimnjaka koja vjerojatno svuda nije ni moguća. Jasni mi je interes velebnog EU sranja, ali da naši polupismeni čobani samo znaju klimati glavama to je već drugi problem.