Zbog teških halucinacija izazvanih pušenjem tzv. osvježivača zraka, šestero djece iz Osijeka Đakova, Baranje i Požege u dobi od 13 do 17 godina hospitalizirano je prije dva tjedna u Osijeku u samo tri dana. Liječnici su stoga digli glas i upozorili: takve supstance opasne su sintetičke ulične droge od kojih se – umire.
– Klinička slika te djece je nekontrolirana agresija, tahikardija, ubrzan rad srca, gušenje, ispadi u ponašanju, halucinacije, govore nam da ih netko prisluškuje i prati, strahuju da će ozlijediti sebe ili druge oko sebe. Užasno su prestrašeni, ne mogu identificirati sebe u vremenu i prostoru, opasni su i za sebe i za okolinu – opisuje nam doc. prim. dr. sc. Katarina Dodig Ćurković, pročelnica Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju KBC-a Osijek.
‘Herbal mix’ ili ‘spice’
Sredstvo kojim se natopi osušena trava kemikalija je koju se ne može otkriti uobičajenim laboratorijskim metodama prepoznavanja narkotika, a to je, ističe pedijatar Igor Berecki, i najveći problem.
– Vješto je sintetizirana i zato uvijek pomalo kaskamo jer nemamo pouzdane načine kojima bismo je dokazali. Riječ je o semisintetskom derivatu THC-a koji nije iz indijske konoplje, nego je spoj kemijski dizajniran tako da je po učinku i nuspojavama na desetke puta snažniji i štetniji od THC-a iz indijske konoplje. Izaziva bogate i snažne halucinacije, a u većim dozama poremećaj rada srca i gušenje, kao što je bio slučaj prije tri godine u Zagrebu kada je dijete umrlo jer mu nije na vrijeme pružena liječnička pomoć. Kod nas, zahvaljujući pravodobnim intervencijama, nitko nije preminuo – kaže dr. Berecki, liječnik na Odjelu intenzivnog liječenja KBC-a Osijek.
“Ulični kemičari”, napominje dr. Berecki, svakih nekoliko mjeseci izmijene kemijsku strukturu takvih supstanci i ona je zbog toga nedostupna pri brzoj toksikološkoj analizi. Bez laboratorijskog dokaza i analize ne može se podnijeti kaznena prijava, a bez nje se ne može ni zabraniti prodaja.
– Takvi su preparati dostupni u “smart shopovima”, vrećica s nekoliko grama prodaje se za stotinjak kuna i može je kupiti tko god hoće. Dijete do 18 godina ne može u trgovini kupiti cigarete i alkohol, ali može ući u “smart shop” jer je takva droga deklarirana kao osvježivač zraka, baš poput mirisnih biljnih preparata koje stavljamo u ormare s odjećom, a nitko kemijski ne može dokazati da ona to nije – kaže dr. Berecki.
Prodaje ih se, upozorava on, u lažnim pakiranjima aromatskih trava i otuda popularni, ali posve netočan naziv osvježivači zraka ili “herbal mix”, najčešće pod nazivima Spice, Galaxy, Vertex, Incense, Bunga-Bunga, Zombi, Scooby Snax, Solar Super...
Da se ta pojava, raširena u cijeloj Hrvatskoj, ne doživljava ozbiljno i da smo svi prema njoj previše tolerantni drži i dr. Dodig Ćurković.
Zaborave strašno iskustvo
– Nije “cool” šetati s 13 godina s cigaretom i bocom piva i nije normalno da djeca mogu pod odmorom smotati i zapaliti “osvježivač”! Kad se zlo dogodi, svi su prepametni, a najteže je terapeutu i roditeljima koji se s time nose – ističe ona.
Problem je, dodaje, i ponavljajući obrazac ponašanja. Djeca zaborave to strašno iskustvo pa se ponovi slična situacija. Osječki liječnici susreli su se, tako, i sa slučajem djevojčice koja je dva puta u tri tjedna hospitalizirana, a već od 13. godine posezala je za ecstasyjem, kanabisom pa čak i LSD-om.
– Kad zagrebemo po površini, često prepoznamo i narušenu obiteljsku situaciju – zaključuje ona.
Kak se nemre zabranit prodaja. Naš sabor može donesti svakakve zakone i zabrane a nemre donesdti zabranu prodaje onoga, što uništava mladost.