Djeca i seks na internetu

Djeca seks gledaju sa 11,5 godina

Ilustracija
GettyImages
09.07.2018.
u 18:03

Dečki češće gledaju seksualno eksplicitne sadržaje, a i znaju izmišljati priče o seksualnim iskustvima.

U dobi od 11,5 godina dječaci danas u prosjeku gledaju seksualno eksplicitne sadržaje, koji izravno prikazuju spolne odnose i različite seksualne aktivnosti, a djevojčice to čine s 12,5 godina. Više od 80 posto tinejdžera koristi se mobitelima za pristup takvim sadržajima, a češće ih gledaju dečki. Preliminarni su to rezultati longitudinalnog istraživanja seksualizirane uporabe interneta u adolescenciji PROBIOPS-a i Agencije za elektroničke medije pod vodstvom prof. Aleksandra Štulhofera. Kao i u svijetu u kojem je to još više uzelo maha, i u nas tinejdžeri prakticiraju seksting odnosno šalju svoje erotizirane fotografije ili videosadržaje preko interneta. U kojoj je mjeri seksting raširen znat će se najesen kad istraživanje koje se provodi od 2015. u više navrata među zagrebačkim i riječkim srednjoškolcima bude gotovo. Zasad se zna da zagrebački tinejdžeri češće prakticiraju seksting od riječkih.

Zlouporaba fotografija

Kad studija bude gotova, znat će se i kako izloženost adolescenata seksualiziranim i seksualno eksplicitnim sadržajima utječe na njihov psihosocijalni razvoj, stajališta o rodnoj ravnopravnosti, partnerske odnose... No i sada stručnjaci za djecu znaju, ako golišave fotografije djece završe u trećim rukama, da im to može stvoriti niz problema, kao i prerano upuštanje u seksualne odnose.

– Teško je reći koliko je kod nas seksting raširen među tinejdžerima jer za njega doznamo preko djece koja nam dođu zbog određenih problema, a vjerojatno ga ima mnogo više. Iz prakse znam za određeni broj erotskog snimanja tinejdžera koje se čuva kao uspomena dok se odnosi ne pokvare, a onda bude prijetnji da im neće vratiti fotografije. Uglavnom je riječ o vršnjacima, u nekoliko slučajeva bilo je i prijetnji da će fotografije poslati dalje, a jednom smo prijavili 20-godišnjaka zbog prosljeđivanja erotiziranih fotografija maloljetnice. Djeca u toj dobi nisu svjesna posljedica i da se fotke mogu zloupotrijebiti... – govori dječji psihijatar Nenad Jakušić iz zagrebačke Klaićeve bolnice.

U pubertetu se kod djece javljaju seksualizirane misli, a do seksualno eksplicitnih sadržaja lako dolaze preko interneta.

Dečki su skloniji gledanju seksualno eksplicitnih sadržaja i prije se upoznaju s njima. Važnije im je dokazivanje seksualnosti i upuštanje u seksualne odnose shvaćaju kao vrstu inicijacije, a znaju i izmišljati priče o seksualnim iskustvima koja nisu imali ili su imali tek parcijalna. Kod cura je to malo drukčije jer su im važni emocionalni odnosi i povjerenje, iako ima i dosta pritiska vršnjaka da što prije imaju seksualne odnose. Većina tinejdžera nije zrela s 15 godina za seksualne odnose kad po zakonu mogu dati pristanak, a ima dosta nezrele djece koja jure u seksualne odnose i na kraju budu razočarana i povrijeđena – govori Jakušić.

Psihologinja Gordana Buljan Flander, da je se pita za zakonsku granicu za seksualne odnose tinejdžera, podigla bi je na 16 godina.

Nezreli za seksualne odnose

– Tinejdžeri misle da moraju biti popularni odmah i sad i biti nagrađeni barem pažnjom ili lajkovima... Danas se zna da se mozak razvija do 25., zadnji se razvija frontalni režanj s centrima za uzroke, posljedice i logično zaključivanje. U pubertetu djeca funkcioniraju iz limbičkog dijela, gdje su centri za nagradu, pa kad šalju ili objavljuju razgolićene ili seksualizirane fotografije ne povezuju uzroke i posljedice. Dali smo im moderne tehnologije u ruke, a nismo ih naučili kako ih koristiti, ni odgovornosti. I mediji ih bombardiraju da će biti popularniji što su više seksualizirani – ističe.

Zato djeci kaže neka pet puta promisle žele li neku fotku objaviti da im je vidi mama. Stoga je važno da roditelji, dok su djeca mala, kontroliraju što gledaju i da su u pubertetu kroz razgovor uključeni u sadržaje koje prate i da djeca bitne informacije dobiju od roditelja, ali i od profesionalaca.

Ilustracija
1/7
Ključne riječi

Komentara 2

SO
sokodnaranče
18:52 09.07.2018.

Koliko puta ovaj bolesni clanak zelite jos objavit?

LI
Lily7
01:30 10.07.2018.

Naredeno iz EU, prepisano iz Engleske stampe. Masonerija radi sve da unisti obitelj! Hrvatska je katolicka zemlja, vecina prepubertske I pubertske djece su odgajani pod tradicionalnim katolickim vrijednostima. Izlaganje djece seksualnom I pornografskom materijalu pripada seksualnom zlostavljanju djece, koje skupa (I neovisno) sa emocionalnim I fizickim zlostavljanjem kao I zanemarivanjem djecji potreba dovodi do pogubnog stanja mentalnog zdravlja kako u djetinjstvu tako I u kasnijim godinama.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije