prepušteni sami sebi

Djeca u Hrvatskoj zabrinjavajuće mnogo puše i konzumiraju alkohol

norijada
Petar Glebov/PIXSELL
18.05.2012.
u 17:59

Naši jedanaestogodišnjaci po pijenju alkohola najmanje jednom tjedno na visokom su šestom mjestu, a s trinaestogodišnjacima i petnaestogodišnjacima još je i gore, oni su po toj navici na četvrtome mjestu

Od svih ideja za ukrašavanje majica u kojima će proslaviti zadnji dan nastave, osmaši jedne zagrebačke škole ovih su se dana na kraju odlučili za natpis: “Mi smo gotovi, idemo piti.” Ova nedvosmislena tinejdžerska poruka samo je detalj svakodnevice koja hrvatske školarce, prema međunarodnom istraživanju provedenom u četrdesetak zemalja Europe i Sjeverne Amerike, po sklonosti alkoholnoj razbibrizi svrstava zabrinjavajuće visoko. Naši jedanaestogodišnjaci po pijenju alkohola najmanje jednom tjedno na visokom su šestom mjestu, a s trinaestogodišnjacima i petnaestogodišnjacima još je i gore, oni su po toj navici na četvrtome mjestu i od njih više piju samo vršnjaci u Češkoj, Grčkoj i Ukrajini, pokazalo je istraživanje među 4500 djece u dobi od 11, 13 i 15 godina. Pritom su djeca koja u Hrvatskoj redovito, svakog tjedna, posežu za vinom, apsolutni rekorderi i zauzimaju neslavno prvo mjesto.

Cigareta prije 13.

Osim toga, gotovo svaki treći dječak priznaje da je u mjesec dana pio više od šest puta. Istraživanje o ponašanju školaraca i zdravlju otkrilo je i da mali Hrvati počinju prije i puše više od europskog prosjeka. Svakodnevno puši svaki peti petnaestogodišnjak, a djeca više puše jedino u Litvi, Grenlandu i Austriji. U nizu je nezdravih navika i slaba higijena usta: otprilike 20 posto petnaestogodišnjaka uopće ne pere zube. Po višku su kilograma među desetak najpretilijih nacija, a po tome koliko voća i povrća jedu sasvim su na repu.

– Naša su djeca naše ogledalo. Pijenje alkohola u nas je prihvatljivo, a s kampanjom protiv pušenja posustalo se pa se i to odražava na broj djece pušača. Koliko okolina utječe, ilustrira konzumacija marihuane. Ona je ispod prosjeka i u padu, što govori da kao društvo imamo jasan stav. I to svi, od roditelja do policije – kaže liječnica i jedna od autorica istraživanja prof. dr. sc. Marina Kuzman.

Odraslima na dušu

– U cjelini istraživanje govori da imamo školarce koji se dobro osjećaju u svojim obiteljima, ne pretjeruju s izlascima, sve više njih ima svoju sobu i računalo, smatraju se dobro uklopljenima u školi, imaju dobre ocjene i manje su izloženi vršnjačkom nasilju nego mali Europljani. A sve što se pokazalo da treba mijenjati, nije dječji grijeh nego posao nas odraslih – kaže dr. Kuzman.

Na dušu odraslima dječje probleme stavlja i psihologinja Ivana Sabol. Alkohol je, veli, toliko udomaćen da smo nepristojni ako gosta ne dočekamo s riječima: "Što ćeš popiti?"

– Djeca su više nego ikada prepuštena sebi, ulici i televiziji. Roditelji su u egzistencijalnoj borbi, ali sve može čekati osim odgoja djece. Kad odrastu, teško je ispraviti propušteno i zato se u kući mora objašnjavati koliko su i zašto alkohol, cigarete i drugo nezdravo ponašanje štetni te što je ovisnost – poručuje I. Sabol.

Ministar obrazovanja Željko Jovanović velike nade polaže u zdravstveni odgoj koji će 2013. uvesti kroza sat razredne zajednice i postavlja pitanje: Zar još uopće treba nekog uvjeravati koliko je to nužno?

Komentara 23

DA
danijeluskoci
18:22 18.05.2012.

tko im prodaje alkohol i cigarete

OB
-obrisani-
18:24 18.05.2012.

Djeca pametnija od odraslih, kad vide među kakvim smećem žive šta im drugo preostaje nego utopiti tugu i zapaliti

Avatar cro1com
cro1com
10:13 19.05.2012.

Znaci smrde a poslje odredenog vremena pocet ce umirati od raka pluca i grla.Najopasnija bolest na svijetu?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije