Mnoge žene tijekom povijesti iz ovih ili onih razloga prerušavale su se u muškarce, a čak je kompanija Disney iskoristila jedan od povijesnih zapisa kao inspiraciju za svoj dugometražni crtani film Mulan. Naime, postoji legenda o Hui Mulan koja je postala muškarac kako bi ispunila kvotu za novačenje u svojoj obitelji. I nije to jedina legenda koja se veže uz "ženu-čovjeka" u našem podneblju znanu kao virdžinu, a brdoviti Balkan nije jedino mjesto na zemlji na kojemu se žene pretvaraju u muškarce kako bi služile na čast svojoj obitelji. Upravo takav običaj dio je pakistanske i afganistanske svakodnevice.
Iz ekonomskih ili socijalnih razloga mnogi afganistanski roditelji žele sinove. Upravo zbog te želje mnogi od njih nastavljaju dugogodišnju tradiciju Bacha Posh, odnosno prerušavanja djevojčica u dječake. Na takav način odnosa prema svojoj kćeri pristala je i bivša članica afganistanskog parlamenta Azita Rafhat koja jednu od svojih kćeri odijeva drukčije nego ostale.
Tri kćeri za školu je odjenula u bijele haljine, a glave im je prekrila bijelim rupcima, a četvrta djevojčica Mehrnoush nosi odijelo i kravatu. Onog trenutka kada izađe iz kuće, Mehrnoush više nije djevojčica nego dječak Mehran.
Azita Rafhat nije rodila sina i kako bi izbjegla ismijavanje ljudi zbog toga što nije rodila muško dijete odlučila se na radikalni potez koji je vrlo lako izvela, a sve što je bilo potrebno je posjet frizeru i nekoliko komada dječačke odjeće.
Njezin suprug Ezatullah Rafhat smatra da je imati sina simbol prestiža i časti.
– Tko god nam je došao u kuću, komentirao je da mu je žao što nemamo sina pa smo odlučili kako bi bilo najbolje da prerušimo jednu od svojih kćeri, a i ona je to htjela – objasnio je njihovu odluku Ezatullah.
Obitelj Rafhat nije jedina afganistanska obitelj koja prakticira Bacha Posh, donosi BBC. Mnoge djevojčice prerušene u dječake mogu se vidjeti na tržnicama diljem Afganistana, a mnoge obitelji na takav se potez odlučuju kako bi njihove kćeri mogle raditi na ulicama i pomoći u prehranjivanju obitelji.
Djevojčice odgojene kao dječaci ne žive kao dječaci čitav svoj život. Kada napune 17 ili 18 godina, ponovno mogu živjeti kao djevojke, ali ta promjena nije tako jednostavna. Elaha koja živi u Mazar-e Sharifu na sjeveru Afganistana 20 je godina živjela kao dječak jer njezini roditelji nisu imali sina, a u djevojački život vratila se prije dvije godine kada je krenula na fakultet. Iako je djevojka, Elaha se ne osjeća ženstveno niti ima djevojačke navike, a ne želi se ni udavati. Nakon godina dječačkog života nerado se "vratila" svome spolu i to samo zbog društvene tradicije.
– Ako me roditelji prisile da se udam, nadoknadit ću sve patnje Afganistanki premlaćujući svoga supruga toliko snažno da će me svakoga dana voditi na sud – poručila je Elaha.
Roditelji koji se odluče prerušiti svoje kćeri u dječake čine to kako bi bili blagoslovljeni. Obitelji koje nemaju sinova za sreću prerušavaju svoje kćeri kako bi bili blagoslovljeni i konačno dobili muško dijete.
Tko god nam je došao u kuću, komentirao je da mu je žao što nemamo sina pa smo odlučili kako bi bilo najbolje da prerušimo jednu od svojih kćeri, a i ona je to htjela – objasnio je njihovu odluku Ezatullah. ___________________________________ Bilo bi dobro da se vi za promjenu prerušite u ljude.