Ukoliko ne riješi stambeno pitanje do kraja srpnja, sisačka šesteročlana obitelj Sali mogla bi završiti na ulici. Ramadan i Anka s kćerima Đulijanom i Naimom te sinovima Ibrahimom i Ismailom žive od socijalne pomoći i dječjih doplataka u unajmljenu stanu na Tomćevu putu, no 1.000 kuna za stanarinu i oko 800 kuna mjesečno za režije - više nemaju.
Država pomaže
Nezaposleni bračni par vlastitu nekretninu nikada nije imao, a gradskoj su se vlasti tijekom prijašnjih pet godina bezuspješno obraćali sa zamolbom za gradski stan.
– Nekoliko mjeseci smo plaćali, tu smo od proljeća, ali sad već imamo dugovanja. Ne možemo više ovako - kaže 39-godišnji Ramadan Sali, veterinarski tehničar koji u Hrvatskoj nikada nije radio u struci. Snalaze se i kupujući stari kruh u Mlinu i pekarama, a ovih su dana, kako kažu, prodali i zamrzivač da bi imali novac za namirnice.
– Strah me da ne završimo na cesti, jer smo prošle zime doživjeli takvu sudbinu. Bili bi zadovoljni i s nekim privremenim riješenjem. Pomoglo bi i kada bi nam Grad plaćao barem pola iznosa stanarine – kaže 42-godišnja Anka. Za svoja tri osnovoškolca i predškolca potrebno je kupovati knjige, pribor, odjeću i obuću. Uz sve, Naima pohađa poseban odjel u OŠ 22. lipnja.
– Država nam pomaže s iznosom od kojeg bismo trebali živjeti i hraniti se, a ne plaćati stanarinu i režije jer kad njih podmirimo, ne znamo što ćemo do kraja mjeseca jesti. Također, stan nam je teško naći zato to smo Romi pa se susrećemo s brojnim predrasudama. Ne tražim novac, nego krov nad glavom - vapi Anka.
Bez osnovnog namještaja
Obitelj Sali živi u nedostatku osnovnog namještaja. Četvero djece bez kreveta tako spava na spužvama u zajedničkoj sobi.
– Gradsko vijeće prvo treba imenovati Povjerenstvo za dodjelu stanova, nakon čega slijedi revizija stanja. Obitelji je rečeno što im je potrebno za predaju zahtjeva, bit će uvršteni na listu i nema razloga da stan ne dobiju, no postupak će potrajati - kaže dogradonačelnik Marko Krička. Napominje kako su obitelj Sali primili i saslušali te financijski pomogli.