Nakon američkog predsjednika Baracka Obame, dolazak na Klimatsku konferenciju u Kopenhagenu potvrdio je i kineski premijer Wen Jiabao. Time se broj šefova vlada, odnosno država koji će se osobno pojaviti na konferenciji koja slovi za politički događaj godine, već popeo na 65. Konferencija za spas klime održat će se od 7. do 18 prosinca. Svoj dolazak mjesecima unaprijed najavila je i Angela Merkel te je potpuno izvjesno da će svaka svjetska iole politički utjecajna država poslati svoje najviše državne dužnosnike.
Prvo po Nobela!?
Obamin dolazak, doduše, u ovoj fazi predstavlja tek usputni posjet Kopenhagenu na putovanju po svoju Nobelovu nagradu za mir u Oslo. Dodatni problem su i vrlo neambiciozni klimatski ciljevi, koje je američka administracija najavila kao “veliki zaokret”, odnosno smanjenje emisije CO2 od 17 posto do 2020. u odnosu na 2005., koje bi u odnosu na 1990. predstavljalo smanjenje od samo šest posto. Tek do 2025. išlo bi se do smanjenja emisije CO2 od 30 posto te do 2030. od 42 posto CO2.
Ipak, čak i takvi ciljevi, s obzirom da ih ranije nije bilo nikakvih, predstavljaju obrat u klimatskoj politici SAD-a, a što su pozdravili i jedan drugi nobelovac - Al Gore, ali i UN-ov šef za klimu Yvo de Boer, kao i državna vodstva Francuske, Danske te neki američki demokratski senatori poput Johna Kerryja. Ekološki aktivisti i znanstvenici koji proučavaju klimu bili su, pak, vrlo razočarani mlakim novim američkim kursom.
Karte na stolu - postupno
Međutim, kako će se dobar dio klimatske konferencije odnositi na neformalne pregovore pojedinih šefova država i vlada te kako je jasno da SAD i Kina zbog gospodarskih posljedica jako dobro paze da ne učine preveliki iskorak prije nego što bude jasno da će to učiniti i ona druga velesila, vrlo je vjerojatno da će se tek u Kopenhagenu postupno stavljati sve karte na stol.
Do sada 65 šefova država potvrdilo dolazak na klimatsku konferenciju.. Pijača klopa put hotel avin smještaj i debeli đeparac plačen o dbrijene glupe raje a oni neka malo profilozofiraju....