Branko Grčić:

'Dogodine ćemo imati peterostruko više novca iz fondova EU'

grčić
Borna Filić/Pixsell
25.05.2012.
u 13:34

Povjerenik Hahn rekao je da se dobrom financijskom suradnjom između fondova i znanosti mora zaustaviti odljev mozgova te stvoriti protok informacija i omogućiti povezivanje svijeta istraživanja s realnim svijetom poslovanja

Povjerenik Europske komisije Johannes Hahn danas je u pratnji potpredsjednika Vlade i ministra regionalnog razvoja i fondova EU Branka Grčića obišao zadarski Centar za prehrambenu tehnologiju i biotehnologiju, gdje je predstavljen projekt "Višnja maraska kao sastojak funkcionalne hrane" vrijedan 497 tisuća eura.

– Ovaj centar dobar je primjer uspješnog povlačenja sredstava iz pretpristupnog programa s obzirom na to da je riječ o implementaciji visoke tehnologije u vrlo praktične svrhe. Novac iz fondova EU koji ćemo imati na raspolaganju već sljedeće godine bit će peterostruko veći, a u 2014. i deseterostruko veći nego što ga imamo danas, a mi ćemo se morati jako potruditi da ga zaista i donesemo u Hrvatsku. Stoga preporučujem Zadranima da upravo na ovakav način nastave pripremati projekte – kazao je ministar Grčić.

Povjerenik Hahn rekao je kako se dobrom financijskom suradnjom između fondova i znanosti mora zaustaviti odljev mozgova te stvoriti protok informacija i omogućiti povezivanje svijeta istraživanja s realnim svijetom poslovanja.

– Kohezijska politika 2014. do 2020. sjajna je mogućnost za Hrvatsku. Imat ćete velike koristi od kohezijskih fondova, ali morate biti sposobni apsorbirati mnogo više sredstava od strukturnih fondova EU-a. Morate imati jaku, stabilnu, posvećenu javnu upravu na svim razinama. Bez toga nećete uspjeti. Već sada trebate pripremiti kvalitetne programe da privučete što više sredstava – istaknuo je Hahn u Splitu, na panel-diskusiji kojoj je nazočio i Paul Vandoren, a koja je pod nazivom "Strukturni fondovi za Hrvatsku: Nova Kohezijska politika 2014. – 2020." održana na Ekonomskom fakultetu.

Branko Grčić rekao je da će Hrvatska na raspolaganju imati oko 9 milijardi eura bespovratnog i besplatnog novca. No, ključni problemi vezani su uz apsorpciju tog novca. Jedan je problem nedovoljno razvijeni administrativni kapacitet, a drugi nedovoljna pripremljenost projekata.

– Do ulaska u EU treba nam dvjestotinjak novih, mladih, obrazovanih ljudi koji govore strane jezike i koji su spremni raditi više od osam sati dnevno. Tako je na državnoj razini. Ali i sve županije i gradovi moraju formirati slične kapacitete, upozorio je Branko Grčić dodajući kako je na razini Vlade po prvi put uspostavljena posebna Koordinacija za EU fondove, a u pripremi su i dva akcijska plana.

Hrvatska mora što prije napraviti zalihe kvalitetnih programa, što je nacionalni cilj, prioritet broj jedan. Trenutačno nemamo projekata koji bi državi donijeli veću korist.

– EU projekti nacionalni su projekti, bazirani na nacionalnoj strategiji – upozorio je potpredsjednik Vlade Branko Grčić.

Komentara 13

UK
Ugo Kajvez
14:08 25.05.2012.

Flagrantno potplačivanje .........................

UK
Ugo Kajvez
14:09 25.05.2012.

Ovo komentiram kao cijelokupni odnos EU prma RH ............... a ovu činjenicu su čak i potvrdili u EU parlamentu neki zastupnici ..............

UK
Ugo Kajvez
14:07 25.05.2012.

Ovako se prodaje država, .............. nesposobni da sami zarade kruh pa moljakaju EU a ovi koriste se metodom potplačivanje i korupcijom ............... jer šta je ovo nego korupcija ................ ja tebi obećajem lovu ako ti za mene ovo i ono ..............

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije