Popuštanje

Dok potpora EU pada, šanse za lipanj sve veće

eu
Daniel Kasap/Pixsell
Autori: Sandra Veljković, Stojan de Prato / Bruxelles
18.04.2011.
u 10:15

Važnu ulogu odigrala je pozitivna ocjena britanskog ministra pravosuđa Kennetha Clarkea

Potpora javnosti ulasku Hrvatske u EU nakon presude hrvatskim generalima drastično je pala, no obrnuto proporcionalno tom padu porasle su šanse da se pregovori ipak završe u lipnju.

Bez mrkve i batine

Ne samo da su na marginama prošlotjednog sastanka NATO-a ministri vanjskih poslova zemalja članica EU i američka državna tajnica Hillary Clinton hrvatskom kolegi Gordanu Jandrokoviću dali potporu da se pregovori završe u lipnju nego su se pojavile i špekulacije da bi EU time na neki način kompenzirao oštru presudu koja je zatekla i strane diplomate i Bruxelles. No diplomati s kojima smo razgovarali nisu skloni takvoj interpretaciji politike mrkve i batine. Iz diplomatskih krugova izražavaju čuđenje što se frustracija presudama obrušila protiv EU.

Iako je jedan od uvjeta koji je dugo kočio hrvatske pristupne pregovore bila upravo suradnja s Haaškim sudom, diplomati ponavljaju da taj sud nema veze s EU jer ga je osnovao UN, ali i ističu da presuda nema političkih tonova – stoga su i požurili objasniti da nije riječ o presudi protiv Oluje, a kamoli protiv Hrvatske, te da nema govora o kriminalizaciji rata ili države. S druge strane, prosvjede u kojima se zagovara odustajanje od pregovora te paranje zastave EU promatraju iz kuta koji je različit od većine građana Hrvatske.

Protueuropsko raspoloženje i prosvjedi nisu strani u članicama EU, a trganje zastave klasificiraju kao incident na kojem ne žele inzistirati. Mnogo je važnija opća ocjena prosvjeda, koji, smatraju, nisu prešli granice demokratskih prosvjeda. Iznimno im je važna reakcija državnog vrha i političkih stranaka u smislu da ne podlegnu ulici, u čemu su, smatraju, unatoč tome što su poslali jasne poruke o nezadovoljstvu presudama i njihovim obrazloženjima, uspjeli.

Do blagog zaokreta u korist završetka pregovora u lipnju došlo je, smatraju, zbog napretka u 23. poglavlju – u tome je važnu ulogu odigrala i pozitivna ocjena reformi britanskog ministra pravosuđa Kennetha Clarkea odaslana iz Zagreba.

I itinerar u sljedećih nekoliko mjeseci daje naznake optimizma: sutra će se u Bruxellesu održati Međuvladina pristupna konferencija (MPG) te zatvoriti poglavlja o poljoprivredi i seoskome razvitku te područnoj politici i usklađivanju ustrojnih sprava. I na poglavlju o ribarstvu posao je dovršen pa se sada čeka da EK provede postupak te ga uputi u Vijeće EU. Hrvatski pregovarači kažu da od država članica EU ne treba očekivati zapreke zatvaranju. Očekuju da bi mađarsko Predsjedništvo EU u svibnju moglo sazvati još jedan MPG, na veleposlaničkoj razini, na kojemu bi se to poglavlje zatvorilo. Također očekuju da će u svibnju za zatvaranje spremno biti i poglavlje tržišnog natjecanja, tj. da će se riješiti pitanja preustroja brodogradilišta.

Kolege u kontroli
Sredinom svibnja Hrvatsku će posjetiti stručnjaci iz EK i iz država članica, tzv. “peer mission”, koji će provjeriti stanje u 23. poglavlju. Budu li dojmovi pozitivni, takav bi bio i izvještaj što bi ga o tome sastavio EK, a na njegovu bi temelju Vijeće EU odlučilo da se 21. lipnja zatvore preostala poglavlja. Tri dana potom, 24. lipnja, na sastanku šefova država ili vlada EU 27 u Bruxellesu Europsko vijeće uputilo bi nacrt Pristupnoga ugovora u Europski parlament, koji će svoju potvrdu, kako je najavio EP-ov predsjednik Jerzy Buzek, dati u najkraćemu mogućemu roku. Izgledno je da se to dogodi na listopadskoj plenarnoj sjednici.

Komentara 495

OB
-obrisani-
11:43 18.04.2011.

HRVATSKA DO DRINE NEMA ALTERNATIVE Bog i Pravi Hrvati Za Dom Uvijek spreman

AL
AlanFord
12:12 18.04.2011.

Čudom začuđeni strani diplomati zašto potpora EU pada. Prvo su nas ucjenjivali sa suradnjom Haškog suda, i blokadom pristupnih pregovora. Sada tvrde da presuda nema nikakve veze sa EU.Ako nije imala, zašto smo bili blokirani?To brane tezem da mi kao potpisnici suda moramo izvršavati obaveze. Dobro, ako moramo, zašto drugi konkretno Srbija ne mora.Oni očekuju, a i diplomatski krugovi su skloni otvoriti pregovore sa Srbijom makar Mladić i kompanija nisu nađeni i procesuirani sudu. Naravno da podrška pada kada su drugi kriteriji za svakoga. Nadalje, građanima već puna kapa ucjena koje stižu iz Brisela.To bi valjda svi trebali istrpiti kao normalno, jer eto trebamo svi dati neznam što za tako \"plemeniti\" cilj ulaska.Nisu građani naivne budale pa da brišu pod s nama kao krpom. Neka se EU izjasni, želi li nas ili ne, jer je ovo sada već kranje neozbiljno.Već nam 2-3 godine pomiću pregovore za 6.mj-godine dana.I svaki put se obećava, evo slijedeći puta.Još malo.Da ne spominjemo kontradiktorne izjave nekih čelnika koji tvrde da smo spremni, a drugi da nismo.Što konkretno upže radi ta komisija za proširenje, ili je ona samo proforme radi. Neka izlistaju, to to i to treba i gotovo.Kad ispunimo ući ćemo, ako ne nećemo. Ruku na srce, nije niti EU svime ovime kriva, krivi su uvelike i naši domaći političari svojom nesposobnom politikom i pregovaranjima. Mislim da realno rećeno mi nismo baš 100% spremni, i da su neke od ovih mjera prekasno, i pre nabrzinu nonšalantno izvedene.Možda i daju rezultata, ali temeljito sumnjam.Opet će se vratiti na stara. i opet ćemo packe dobivati iz Brisela. Ne znam više ni što bi rekao, 2004 sam bio za EU da budemo uz bok zapadnim zemljama, kojima ipak smatram da povijesno i geografsko pripadamo.I da zaslužujemo biti dio tog \"civilizacijskog\" kruga.Danas zbog ovih nesposobnih politika, i stanja u kojem se nalazimo, pitam se hoćemo li biti robovi toj europi, i vreća za testiranje.

BU
bumtresurnebes
10:50 18.04.2011.

NE!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije