Ovo nije kratkotrajna kriza već suštinski, duboki poremećaj koji treba sustavno rješavati. Ovaj ispit moramo položiti - kazao je to ravnatelj REGEA-e Julije Domac na online sastanku Upravnog odbora europske inicijative Sporazum gradonačelnika na kojem se raspravljalo kako dugoročno riješiti energetsku krizu lokalnim izvorima.
Sastanku je prisustvovao izvršni potpredsjednik Europske Komisije Frans Timmermans, kao i gradonačelnici Heidelberga, Varšave, Stockholma, Castel Maggiorea, Mechelena, Freiburga te zamjenica predsjednika provincije Barcelona.
Domac, kao posebni savjetnik za energiju i klimu predsjednika RH Zorana Milanovića, istaknuo je na sastanku kako je inicijativa Sporazum gradonačelnika koja okuplja gotovo 11.000 lokalnih samouprava spremna biti platforma za energetsku revoluciju.
- Energetska kriza s kojom se sada suočavamo ne odnosi se samo na račune za energiju – ovo je bitka za slobodnu, stabilnu i demokratsku Europu, a u isto vrijeme – ovo je bitka za našu klimatski neutralnu budućnost, jedinu budućnost koju imamo! Naši gradovi znaju da imaju saveznika u Europskoj komisiji i da samo još tješnja suradnja može pokrenuti energetsku revoluciju koja nam je potrebna. Sporazum gradonačelnika spreman je biti platforma za to, a u tu svrhu preporučujemo reviziju Regulacije o upravljanju kako bi se ojačalo planiranje na više razina, osiguravajući usklađenost s lokalnim energetskim akcijskim planovima. Tražimo uspostavljanje trajnog dijaloga – pa čak i političkog pritiska ako je potrebno, bilo u okviru ministarske ili radne skupine za klimu, usmjerenog na rješavanje nedosljednosti između EU, nacionalnih i regionalnih politika koje predstavljaju prepreku ostvarivanju klimatskih ambicija; uspostavu socijalnog klimatskog fonda koji koristi lokalno znanje i alate gradonačelnika i energetskih agencija te izgrađuje njihove kapacitete za podršku ugroženim kućanstvima. – jasno je istaknuo Domac ističući konkretne primjere iz Hrvatske.
Inicijativa Sporazum gradonačelnika, piše u priopćenju, ističe i da će rješavanje trenutne krize bez ulaganja u tranziciju proširiti podjelu u EU između regija na one koje su "prikladne za budućnost" i regija koje zaostaju. Dobar primjer za to je nova njemačka vlada koja želi masovno poticati izgradnju sunčanih elektrana što znači da će u budućnosti njemačka kućanstva biti manje pogođena promjenama cijena energije.
- Ovo nije kratkotrajna kriza već suštinski, duboki poremećaj koji treba sustavno rješavati. Ovaj ispit moramo položiti – zaključio je Domac u svom obraćanju podpredsjedniku Timmermansu te dodao kako su gradovi i gradonačelnici ključni za postizanje postavljenih ciljeva i rješavanje problema građana.
>> VIDEO Masovno se kupuju: Nestašica kućnih testova, ljekarne ih prodaju i 150 na dan
Da bi netko postao strujno neovisan, a samo koristi solare, onda mora imati ogromne akumulatorske/baterijske kapacitete. Ili nuklearke. Kako to moze biti "zeleno"? Osim ako i do sada svo smece saljes sto dalje od kuce. I onda kinezi proizvode baterije i solare. A Rusi plin i gorivo. A ti onda sve to na kredit kupujes. To je sve usko gledano.