Ministrica socijalne skrbi Milanka Opačić privodi kraju pregovore s bankama i telekom-operatorima o otpisu dugova male vrijednosti, čija se primjena očekuje od siječnja iduće godine. Otpis bi se provodio uz pristanak najvećih vjerovnika, ali samo za socijalne slučajeve, građane koji su nezaposleni dulje od godinu dana te umirovljenike koji imaju malu mirovinu. Mogućnost otpisa predviđena je samo za socijalne kategorije građana koji duguju do najviše deset tisuća kuna vjerovnicima iz privatnog sektora i do 15 tisuća kuna za dug javnog sektora. Dakle, ako su nekoga banke blokirale zbog 15 tisuća neplaćenih rata kredita, ne može računati na otpis.
Vladine službe procjenjuju da socijalne kriterije zadovoljava svaki peti blokirani građanin, koji će, nakon što se sporazum potpiše i objavi, pred Finom i centrom za socijalni rad dokazivati socijalni status.
Ovrhu na novčanim sredstvima u sadašnjem je obliku, inače, uvela HDZ-ova vlada od siječnja 2011. godine i od tada je država od građana prisilnim putem naplatila 20,41 milijardu kuna. Trenutačno je pod blokadom 319.890 fizičkih osoba čiji se dug popeo na 29,54 milijarde kuna. Građani najviše duguju financijskim institucijama, telekomima i komunalnim tvrtkama te državi i lokalnim jedinicama. Posljednje tri godine Milanovićeva je vlada nekoliko puta olakšavala otplatu duga, prvo tako što je proglasila nevažećim sve pristanke dužnika ovjerene kod javnih bilježnika da im se može ovršiti cijela plaća ili mirovina, a kasnije i proširivanjem prihoda koji su izuzeti od ovrhe.
No, glavna je pritužba dužnika bila na visoke troškove u ovršnom postupku i činjenicu da su ljudi dolazili u blokade bez prethodnih obavijesti i saznanja da se protiv njih vodi postupak.
>> Deložiranima dajte prazne državne stanove
što poslije, gdje je uopće izlaz za te ljude...