prije referenduma

Dosad su Norvežani i Švicarci rekli ne, a što će reći Hrvati?

'14.03.2011., Zagreb - Andjelko Milardovic, voditelj Centra za politoloska istrazivanja u Zagrebu.  Photo: Petar Glebov/PIXSELL'
'Petar Glebov/PIXSELL'
15.12.2011.
u 11:01

Brod Europske unije nagnuo se najjače u povijesti, a Hrvatska baš sad nastoji za njega zakvačiti svoj čamac, opisuje Milardović

Pregovore s Europskom unijom završili smo, ugovor o pristupanju potpisali, a za dva mjeseca dobit ćemo priliku da o tome svoje mišljenje kažemo i na referendumu. Izbora su samo dva – reći da ili ne ulasku Hrvatske u veliku europsku obitelj. Mišljenja su podijeljena, potpora među građanima kreće se oko 60 posto, ima i neodlučnih, a dosadašnja istraživanja pokazuju i da se trećina naših građana protivi integraciji Hrvatske u novu zajednicu država. Upravo toga neki se i boje, dio građana EU uspoređuje s Jugoslavijom, a većina euroskeptika smatra da bi se Hrvatska ulaskom u EU olako odrekla svoje teško stečene samostalnosti. Osim straha od gubitka samostalnosti, euroskeptici često spominju i “potrošeni neoliberalizam” na kojem počiva EU te prognoziraju da se hrvatske tvrtke neće dobro snaći na zajedničkom tržištu. Neki se boje i poskupljenja, nezdrave hrane i novih poreza. Kriza eurozone i najava nove recesije među ljudima također izazivaju strah, a to je slikovito opisao i naš politolog Anđelko Milardović:

– Brod EU nagnuo se najjače u povijesti, a mi se u svom čamcu koji je mali, ali ne pušta, trsimo zakvačiti kukama za taj veliki brod koji je i sam u opasnosti – objašnjava Milardović.

Bez obzira na tešku gospodarsku situaciju u EU, većina hrvatskih parlamentarnih stranaka, a na njima je da u ova dva mjeseca pokušaju uvjeriti građane da se trud oko pregovora isplatio i da se na referendumu izjasne za “povratak Hrvatske kući”. Javnost se slaže da vlada uskoro mora pokrenuti javnu raspravu o EU na kojoj će biti govora o pozitivnim i negativnim stranama ulaska.

Građane će se uoči referenduma pokušati uvjeriti u prednosti koje nam pruža EU. Jedan od najvećih je sloboda kretanja, ukidanje carina između Hrvatske i  zemalja EU, pristup zajedničkom tržištu, mogućnost zapošljavanja i studiranja u EU, veće šanse za turizam, veća prava za potrošače, pojeftinjenje velikog broja proizvoda i usluga itd.

– Ulazak u EU osigurat će nam puno godina institucionalne stabilnosti zemlje u miru, što bi bila velika promjena nakon što smo 20. stoljeće proveli u prevratima u kojima smo imali redovite sječe hrvatskih elita. Drugi je razlog civilizacijski, označava nastavljanje vladavine zakona, a treći modernizacijski – zaključio je Milardović.

Komentara 23

KO
konzumovac
11:44 15.12.2011.

hvala lijepo,ali ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ionako su nam plaće nikakve, a onda će bit ispod svakog dostojanstva! Doć će nam Bugari i Rumunji radit za 200 eura, i na čemu smo onda!?

DO
dobritza
11:58 15.12.2011.

jedini je, mali problem što nismo ni švicarci, ni noveržani...malo smo veći fušeraj i od jednih i od drugih. tako da, nama treba eu. a opet, ako budemo bahati i tvrdoglavi kakvi već jesmo pa ne uđemo onda možemo samomo sebe kriviti. eu će se izvući i s nama i bez nas, a to kako bi mi bez njih to je već drugo pitanje.

IV
ivan190158
11:54 15.12.2011.

\"prednost ulaska u EU pojeftinjenje proizvoda i usluga\" e baš bih to volio vidjeti

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije