Da, kvarnerski škamp definitivno je jelo za koje mnogi turisti znaju i prije nego nam dođu, a žele ih kušati tijekom cijele godine. Ali gosti na Kvarneru žele probati i druge delicije, jela pripremljena od sezonskog voća, povrća, domaćeg mesa... Tražena je, recimo, i kvarnerska sipa, pa jela od šparoga i vrganja, ali i od divljači iz Gorskog kotara. Mnogi restorani to i mogu ponuditi, pa nerijetko imaju stalne goste koji čak i iz susjednih zemalja dolaze tijekom čitave godine – priča nam Nenad Kukurin, vlasnik restorana, član Turističkog vijeća Turističke zajednice Primorsko-goranske županije i inicijator Kvarner Gourmet i Kvarner Food brenda.
Radi dobrog ručka ili večere poteže se do Kvarnera i iz Austrije, Italije, Slovenije, a česti su gosti vikendom i Zagrepčani. Mnogima, koji izvan sezone dolaze na kongrese ili druge slične skupove nije problem ni skoknuti iz Istre na ručak u neki od ponajboljih kvarnerskih restorana. I obrnuto, naravno.
– Sve više je gostiju koje zanima gastronomija i koji poznaju kuhinju Hrvatske i njezinih regija. Spominjemo najčešće naš škamp, ali na Kvarneru imamo i druge namirnice vrhunske kvalitete. Recimo, janjetinu i sir, koji su zbog ovdašnjeg bogatstva samoniklog mediteranskog samoniklog bilja, od kadulje i ružmarina do šparoga i lovora, drukčijeg okusa nego bilo gdje drugdje. Dakako, imamo i odlična ekstradjevičanska maslinova ulja, rakove, školjke, divljač i riječnu ribu iz Gorskog kotara, a u gastroprednosti Primorsko-goranske županije svakako spada i generacijama njegovani stručni ugostiteljski kadar – kazuje Kukurin, koji ističe nastojanja kvarnerskih ugostitelja da se povežu s lokalnim OPG-ovima kako bi upravo ta lokalna namirnica završavala u tanjuru pred gostima.