Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju osudilo je u četvrtak Stanislava Galića, zapovjednika bh Srba tijekom opsade Sarajeva između 1992. i 1994. godine, na doživotni zatvor, i to zbog "terora nad civilnim stanovništvom". Žalbeno vijeće tako je odbacilo presudu od 20 godina prvostupanjske instance i osudilo Galića na doživotni zatvor, rekao je Fausto Pocar, sudac koji je predsjedavao sjednicom, pročitavši presudu.
To je prvi put da je ICTY konačnom presudom izrekao najtežu kaznu predviđenu statutom. Kazna koja je izrečena na prvostupanjskoj instanci u prosincu 2003. "podcijenila je ozbiljnost Galićeve uloge", ocijenilo je Žalbeno vijeće.
Optužba je tražila doživotni zatvor za Galića, zapovjednika Romanijskog korpusa od rujna 1992. do kolovoza 1994. godine, jedinice koja je držala pod opsadom Sarajevo. On je kojeg je optužio ICTY kojem se sudilo za strašnu opsadu glavnog bh grada. Taj "srednjovjekovni pakao", kako ga je nazvala glavna tužiteljica, koji je trajao 44 mjeseca, što se smatra najdužom opsadom u Europi nakon Drugog svjetskog rata, praćen je televizijskim kamerama cijeloga svijeta, a da međunarodna zajednica nije bila u stanju okončati tu groznu situaciju.
U granatiranju i njegova stanovništva ubijeno je 11.700 ljudi, među kojima više od 1500 djece, po brojkama Helsinškog komiteta za ljudska prava. Valja se nadati da će takva presuda učiniti da se više nikad ne ponove slični zločini te da će depresivna razina mržnje u Bosni i Hercegovini biti zamijenjena razumnom komunikacijom u ozračju mira i demokratskog dijaloga.
Sramotna agresija u našoj domovini više se nikad ne smije ponoviti, a da tako i bude potrebno spriječiti negativne posljedice stereotipa koji se uporno njeguju u nekim medijima i tamo i ovdje. Dakako, valjalo bi spomenuti i današnje promicatelje mržnje, ali se, bit ću posve iskren, poštovani čitatelji, uz ispriku vama, ne usuđujem