14.02.2022. u 19:30

Ako se formira manjinska vlada na čelu s Dritanom Abazovićem, ovist će o potpori Đukanovićeve Demokratske partije socijalista

S obzirom na trenutačnu političku situaciju u Crnoj Gori nakon pada vlade Zdravka Krivokapića, sve je izvjesnije da će dosadašnji potpredsjednik vlade u ostavci i lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović postati mandatar za formiranje manjinske vlade koju bi činili predstavnici URA i manjinskih stranaka, a u parlamentu bi ih podržavala opozicija predvođena Demokratskom partijom socijalista (DPS) Mile Đukanovića.

Još uvijek nije izvjesno hoće li u novu vladu ući Socijalistička narodna partija (SNP) koja ima pet poslanika i dio je šire koalicije koju je na izborima predvodio premijer na odlasku Zdravko Krivokapić. U javnost je iscurilo da će manjinska vlada najvjerojatnije imati 18 ministarstava i tri potpredsjednička mjesta ta da konačna podjela ovisi o stajalištu SNP-a. Da će Milo Đukanović i stranka DPS podržati vladu na čijem bi čelu bio Dritan Abazović, dokazuje i sastanak koji je u petak trajao duboko u noć, a na kojem su razgovarali Abazović i Đukanović. Zanimljivo je kako nakon sastanka nijedan od njih nije želio dati izjavu o temi i zaključku razgovora. Međutim, u svojim prijašnjim medijskim istupima Milo Đukanović potvrdio je da će manjinska vlada zasigurno dobiti i potporu dijela zastupnika Demokratske partije socijalista, DPS-a, kazavši da je najveći interes Crne Gore dobiti odgovornu vlast te da će njegov DPS, uz određene razumne političke uvjete, pružiti podršku manjinskoj vladi.

– Spremni smo pružiti podršku manjinskoj vladi, dakle koalicijama koje su građanskog karaktera, a koje žele pomoći Crnoj Gori da ide prema Europi, spremni smo podržati tu vladu i u njoj nećemo sudjelovati. Očigledno je trebalo proći 14 neuspješnih mjeseci da bismo se vratili tom prijedlogu – rekao je Đukanović te podsjetio da je i nakon parlamentarnih izbora njegov DPS ponudio potporu manjinskoj vladi, što tada Ujedinjena reformska akcija (URA) Dritana Abazovića, koja je bila "uteg na vagi", nije prihvatila.

Sada već bivši premijer Zdravko Krivokapić, kako to smatraju mnogi Crnogorci, zasigurno je bio žrtva političke igre s obzirom na to da je bio profesor na fakultetu i nema tu "političku perfidnost" kakvu imaju profesionalni političari. Preko noći ostao je sam protiv svih. Leđa mu je okrenula čak i pravoslavna crkva pa i sam Aleksandar Vučić koji je indirektno preko prosrpskih političkih stranaka radio na njegovu rušenju. Još u rujnu 2020.godine, mjesec dana nakon pobjede na parlamentarnim izborima, u vrijeme kada još nije postao premijer, intervjuirao sam Zdravka Krivokapića. Tada sam ga upitao zašto negira da je projekt srpske Pravoslavne crkve, kada u mnogim videozapisima vidimo da je dobar s predstavnicima srpske Pravoslavne crkve čiji je čest i rado viđen gost.

– Ja nisam novokomponirani vjernik, vjernik sam od malena. Imam odnos koji je potpuno kršćanski i tamo gdje dominiraju kršćanske vrline ni s kim nemam problema – kazao mi je Krivokapić komentirajući i navode da mu je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić mnogo pomogao i financijski i medijski.

– Nikada nisam imao priliku upoznati predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Sve što sam radio, radio sam potpuno neovisno, nepristrano, i nisam se vodio nikakvim elementima koji izlaze izvan okvira Crne Gore. Crna Gora moja je domovina, nemam drugu domovinu osim nje – odgovorio je Krivokapić istaknuvši kako mu je cilj iskorijeniti kriminal i Crnu Goru voditi prema eurointegraciji. Krivokapić jednostavno nije imao nikakav manevarski prostor jer su sa svih strana na njega vršili pritisak i nije mogao donositi krucijalne odluke, kao što su primjerice proračun i rat protiv kriminala. Sada je za Crnogorce Krivokapić prošlost jer je rekao da se vraća na fakultet gdje će učiti studente kako funkcionira država Crna Gora jer je na svojoj koži osjetio kako je to te mu je ostao gorak okus u ustima. Crna Gora koja je od pamtivijeka tradicionalno podijeljena na "zelenaše" i "bjelaše" takva će i ostati do sudnjeg dana.

Milo Đukanović, koji je već dugo u politici, zna iskoristiti brisani prostor i igra na veliku kartu domoljublja i crnogorskog ponosa koja se uvijek do sada pokazala kao dobitna kombinacija. Sada ispada kako je ipak on jedini spasitelj Crne Gore i Crnogoraca, zaboravljajući pritom na svojih 30 godina vladanja kada je Crna Gora u svijetu bila poznata po visokom stupnju kriminala i korupcije.

– Smatram da je, zahvaljujući nama, zahvaljujući državotvornoj opoziciji, Crna Gora uspjela odoljeti ofenzivi Beograda. Mi smo poslije 30. kolovoza prošli jako agresivnu ofenzivu iz Beograda. Velikosrpski nacionalisti iz Beograda shvatili su da su nakon pobjede njihovih miljenika otvorena vrata za novu aneksiju Crne Gore, ovog puta kroz projekt "srpskog sveta" – rekao je Đukanović te istaknuo: – Vjerujemo u sebe, u reforme koje smo proveli u stranci, i mi ćemo se vratiti, u to nema nikakve sumnje. Hoće li to biti sada? Za godinu, dvije, tri? Nema nikakve žurbe. Ali pokazujemo odgovornost i iz opozicijskih klupa.

Pitanje koje se nameće jest koliko je iskren Đukanović u velikodušnoj podršci manjinskoj vladi na čelu s Dritanom Abazovićem te, u slučaju da Dritan Abazović i uspije formirati manjinsku vladu, koliko će ona opstati s obzirom na to da Milo Đukanović čini sve kako bi se on i njegova stranka DPS, koja je u proteklih 14 mjeseci pokazala da se može odgovorno baviti politikom i iz oporbe, ponovno vratili na vlast.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije