Dr. Drago Rubala, jedan od glavnih aktera priče o lažnim invalidskim mirovinama, jučer je zajedno sa suokrivljenicima ponovno doveden u USKOK kako bi se očitovao o još jednom nalogu za proširenje istrage. Riječ je o istrazi pokrenutoj u listopadu protiv 34 osobe, a među Rubalinim suokrivljenicima su i dr. Vinka Luetić Herman, dr. Ivan Ostoić, dr. Dragica Margeta Ostoić...
Od 2000 do 5000 eura
Sumnjiče se za udruživanje radi počinjenja djela, primanje i davanje mita, zloporabu položaja i ovlasti, protuzakonito posredovanje, a prema USKOK-u, djela za koja se sumnjiče počinjena su od kraja 2010. do listopada 2011. U tom razdoblju, smatra USKOK, osumnjičenici su pronalazili zainteresirane osobe kojima su za 2000 do 5000 eura naknade "sređivali" invalidske mirovine.
Dobiveni novac dijelili su među sobom, a koliko su na taj način "zaradili", zasad je nepoznanica. O tome da se za "pristojnu" cijenu može srediti invalidska mirovina u hrvatskoj se javnosti šuškalo godinama, no očito je prva opipljivija policijsko-uskočka akcija provedena tek ove godine. Tijekom više mjeseci osumnjičenici su tajno praćeni i snimani, a da ništa nije prepušteno slučaju, svjedoči i podatak koji se neslužbeno može čuti u sudskim kuloarima, da se Rubali prisluškivalo čak i – vozilo. Prisluškivanje vozila, kako doznajemo, bilo je pokriveno valjanim sudskim nalogom, a tijekom takvog tajnog praćenja uhvaćeni su i razgovori zanimljivi USKOK-u, koji će poslije, tijekom postupka, biti sastavni dio sudskog spisa. Iako se prisluškivanje vozila osumnjičenika može činiti novitetom u radu policije, stručnjaci za sigurnost kažu da je zapravo riječ o proceduri koja je – uobičajena.
– Nije to ništa neuobičajeno u policijskom poslu niti je nezakonito. Riječ je o postupku koji se provodi na temelju sudskog naloga koji pokriva i ulazak u zatvorene prostore, dakle stanove i vozila – kaže mr. Željko Cvrtila, stručnjak za sigurnost. Uobičajeno ili ne, činjenica je da se do sada u sudskim postupcima nije spominjalo da su mjere tajnog praćenja i prisluškivanja i rezultat prisluškivanja zatvorenih prostora.
Legalna provala
To je i razumljivo jer nitko, pa ni policija, ne želi suprotnoj strani odavati tajne svog zanata. Naime, to što sudski nalog pokriva ulazak u zatvorene prostore zapravo vjerojatno znači da policija na osnovi tog naloga ima pravo provaliti u nečiji stan ili vozilo kako bi postavio prislušne uređaje. Takva operacija, kao uostalom i svaka druga policijska operacija, vjerojatno iziskuje sate i sate priprema jer se u takvim situacijama mora voditi računa o mnogo čemu, a ponajprije o tome da cijela "akcija" ostane skrivena i osumnjičenicima i potencijalnim radoznalcima. Je li tako napravljeno i u Rubalinu slučaju, vjerojatno se nikad neće doznati, no kako je bio tajno praćen i prisluškivan mjesecima, policijski operativci su očito jako dobro znali sve njegove navike, kretanje te, sukladno tome, i najpovoljniji trenutak za ubacivanje "bube" u vozilo. Rubala bi, inače, kako se neslužbeno čuje, uskoro mogao uz jamčevinu izaći iz Remetinca. Za slobodu je spreman ponuditi 150.000 eura u gotovini, koju je prikupila njegova rodbina, a hoće li jamčevina biti prihvaćena, ovisit će o sucu istrage.
Zbog potkopavanje temelja financija nase Hrvatske ako se ustvrdi krivnja trebe oduzeti sve sto ima i hitno poslati na dozivotni gastarbeiterski rad u Kinu ili Sj Koreju. Najbolje u Rudnike. Sigurno se moze taki neki deal srediti, jer ih je previse poput Rubale za nase zatvore. .