Više od 17 godina od smrti majke triju djevojčica u Petrovoj bolnici koja je nakon carskog reza iskrvarila na odjelu Intenzivne njege u zagrebačkoj Petrovoj bolnici, dr. Nikola Ljubojević i dalje živi pod teretom optužbi da je nesavjesnim liječenjem skrivio smrti majke trojki jer je drugostupanjski sud opet ukinuo oslobađajuću presudu. Iako je lani sutkinja Sanda Bramberger Ostojić, nepravomoćno ga oslobodivši krivnje, poručila: “Netko je kriv za smrt žene, ali to niste vi, a krivac je trebao biti ovdje na vašem mjestu”, s obzirom na to da će se suđenje i treći put ponoviti, dr. Ljubojević do pravomoćne presude i dalje ostaje okrivljenik koji nije dokazao nedužnost.
Najdulje suđenje
Lani je u obrazloženju presude sutkinja zagrebačkog Općinskog kaznenog suda kazala da pravi krivac do suda nije ni došao. No riječki Županijski sud (odlučivao je u ovom predmetu jer je zagrebački drugostupanjski sud zakrcan spisima, nap. a.) ukinuo je presudu ne zbog činjeničnih nego zbog formalnih razloga pa je očekivati da bi ponovljeno suđenje moglo biti brzo gotovo. No čak i ako bude okončano na jednom ili dva ročišta, proći će barem još godina dana do pravomoćne presude. Kad je riječ o optuženim liječnicima, koliko je poznato u javnosti, dosad je najdulji sudski postupak trajao protiv splitskog anesteziologa Marka J. koji je 15 godina živio s teretom optužbi da je skrivio smrt dvoje ljudi sve dok vještačenjem nije utvrđeno da nije kriv pa je tužiteljstvo odustalo od njegova progona.
– Grozno je biti tolike godine pod teretom kaznenog postupka i pokušavati dokazati svoju nedužnost. Svakom tko je optužen, to je neizdrživo. Želim vjerovati da će g. Ljubojević biti ponovno oslobođen. Jasno je da je ovdje ugroženo pravo na pošteno suđenje koje obuhvaća i pravo na suđenje u razumnom roku – kaže odvjetnica Lina Budak koja zastupa Ljubojevića.
A država plaća odštete
Predmet Ljubojević statistički gledano jedan je od oko 3000 neriješenih kaznenih predmeta starijih od tri godine koji se vode na općinskim i županijskim sudovima. Do rujna lani na županijskim i općinskim sudovima neriješenih građanskih predmeta starijih od tri godine bilo je oko 114.000. Kako bi se stalo na kraj dugotrajnom parničenju, prihvaćene su izmjene Zakona o parničnom postupku (ZPP) na prvom čitanju u Saboru pa će drugostupanjski sud smjeti samo jednom ukinuti presudu i predmet vratiti na ponovno suđenje, a ako je ukida drugi put, dužan je sam donijeti presudu.
Iako se kazneni predmeti uglavnom brže rješavaju, čekanje pravde i u njima je još dugotrajno osim ako nije riječ o USKOK-ovim spisima. Pravda nakon godina i godina čekanja gubi smisao i za žrtve i za optuženike. Ako su nedužni, tim gore.
– Loša je organizacija pravosudnog sustava, suci u malim sredinama nemaju što raditi, a u nekim gradovima grcaju u predmetima. Vrhovni sud trudi se razmještanjem neriješenih spisa na okolne sudove riješiti taj problem, ali i tim razmještanjem opet se teret prebacuje na građane jer moraju ići u druge gradove. Reorganizacija rada sudaca nužna je i ne smije ići na teret građana koji imaju pravo dobiti zaštitu u razumnom roku – kaže odvjetnica Višnja Drenški Lasan. Na gubitku je i država jer stalno građanima plaća odštete zbog nerazumno dugih suđenja pa je 2011. isplatila 33 milijuna kuna.
>> Nedostatak specijalista: Liječnici nerado dolaze na istok Hrvatske
malo je država na svijetu koje imaju tako lpše sudove i zakone kao hrvatska,ali u državi hrvatskoj ništa se ne dešava slućajno,sve je svojevremeno tako namjerno napravljeno,zlu ne trebalo kak se kaže........