Ako 17-godišnji mladić iz Vinkovaca na savjesti bude nosio očev život, na savjest društva treba pasti činjenica da se jedan maloljetnik pretvorio iz žrtve u ubojicu jer ga sustav nije zaštitio od nasilnog oca. Iako majka ubijenog Z. G., umanjujući problem, tvrdi da je njezin sin bio agresivan samo kad popije te optužuje snahu da ga je zapravo izazivala, činjenica je da je maloljetnik, koji je u nedjelju nožem usmrtio oca, bio žrtva zlostavljanja već zbog toga što mu je otac bio agresivan kad god je pio. Unatoč Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, a potkraj studenoga 2010. potpisan je sporazum o suradnji ministara unutarnjih poslova, pravosuđa, zdravstva i socijalne skrbi, koji je trebao biti dodatno jamstvo prevencije obiteljskog nasilja i zaštite žrtava – u praksi su pomaci maleni.
Komisije umjesto policije
– To će dijete na savjesti sada imati očev život i nosit će se s time cijeli život jer su ga institucije države ostavile da samo rješava problem nasilja u obitelji, kao na Divljem zapadu. Zato što je zakazala pomoć sustava, taj maloljetnik je od žrtve postao počinitelj. Sustav je neučinkovit, ne pruža brzu i adekvatnu pomoć žrtvama. Netko već jednom mora početi odgovarati za propuste koji odnose ljudske živote. Uvijek se nakon što se ovakvo što dogodi, šalju povjerenstva i komisije na teren, umjesto da se šalje policija i Državno odvjetništvo i da se istraži tko je u lancu zakazao da tom djetetu i njegovoj majci nije pružena pomoć. Dok to ne doživimo, bit će mrtve djece i žena... – oštra je Neva Tolle. Baka maloljetnika po ocu, potresena zbog sinove smrti, svu krivnju prebacuje na snahu i unuke:
– On je bio jako dobar čovjek, ali dok nije popio, a nije smio piti jer se liječio od alkoholizma. Supruga i djeca jednostavno nisu znali s njim postupati kad popije. Kada je bio pijan, trebao mu je samo krevet, a oni su ga zadirkivali, posebno supruga, koja ga je vrijeđala i izazivala. U takvom stanju on bi bio agresivan, ali ako ga se ne dira i pusti da spava, nije bio opasan. Bio je miran, ali je znao planuti kao i svi. Žao mi je što nisam otišla kod njih kada sam čula da se svađaju, možda bih ih uspjela smiriti i sin bi mi bio živ – kaže I. G. plačući. Poslije, kad je otišla do sina jer ju je, kaže, nešto kopkalo, na vratima su je zaustavili policajci i rekli joj da je bolje da ne ulazi te joj izrazili sućut. Rekli su joj da joj je sin usmrćen s dva uboda nožem u leđa. I susjedi su bili svjedoci svađa u obitelji Z. G. pa je i u nedjelju netko od njih pozvao policiju zbog buke iz njihova stana. Znali su da pije i maltretira obitelj, ali se nisu usudili niti željeli miješati u njihove odnose!
– Često su se svađali i više puta sam čula kako netko od djece (uz 17-godišnjaka imaju i dijete u osnovnoj školi, op. a,) plačući moli oca da ne tuče majku. Jedno vrijeme bio je miran jer se liječio, ali u posljednjih godinu dana opet je bilo sve po starom. Vidjela sam kako je sina držao za nogu s glavom na dolje na njihovu prozoru na drugom katu jer je, navodno, imao loše ocjene u školi. Ne čudim se što se to dogodilo, već se čudim što se nije dogodilo još prije – kaže susjeda, dodajući da je više puta na drugi kat dolazila policija.
Policija opet štura
U policiji ne žele izlaziti u javnost s detaljima o prijašnjim intervencijama jer je, kažu, riječ o maloljetniku.
– Kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je ubojstvu prethodilo nasilničko ponašanje u obitelji – štura je policijska informacija. Ne zna se koliko je puta policiji prijavljivano nasilje u ovoj obitelji te što su sve mjerodavni poduzeli. Maloljetnik će zbog ubojstva oca biti predan pritvorskom nadzorniku. Iako je za ubojstvo koje počini maloljetnik propisana zatvorska kazna do pet godina zatvora, sud u određenim okolnostima može izreći maloljetniku i pridržaj maloljetničkog zatvora, što znači da ga može proglasiti krivim, ali da ne ide u zatvor osim ako ne počini novo kazneno djelo.
Sutkinja za mladež zagrebačkoga Županijskog suda Lana Petö svojedobno je jednom mlađem punoljetniku izrekla pridržaj maloljetničkog zatvora zbog ubojstva oca koji je godinama zlostavljao njega i cijelu obitelj. No, bez obzira na to kakva će maloljetniku biti izrečena kazna, zbog ubojstva oca i osjećaja grižnje savjesti bit će mu potrebna psihološka pomoć, kaže dječji psihijatar Nenad Jakušić iz zagrebačke Klaićeve bolnice.
jel kod nas ima itijedan državni organ koji ne zakaže kad treba??