U prvom predmetu BiH protiv SRJ koji je sud u Haagu rješavao mnoge optužbe koje su se spominjale bile su predmet suđenja pojedincima pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) te se u nizu tih slučajeva govorilo o genocidu.
Sud je tada uzeo u obzir činjenična utvrđenja MKSJ-a, pa i ona o namjeri počinitelja, samo u pravomoćno okončanim predmetima. MKSJ nije imao nijedan pojedinačni slučaj genocida u Hrvatskoj. Međutim, na pitanje može li država biti osuđena za genocid ili sudioništvo u njemu ako prethodno nema osude pojedinaca za to djelo, Međunarodni je sud u Haagu u predmetu BiH protiv Srbije odgovorio da može.
Što vrijedi i obrnuto. Premda, nema razloga da ne poštuju stavove o pravnim aspektima Oluje iako, ne zaboravimo, presuda je donesena s tri naspram dva glasa. S tim da u tom procesu ni optužba nije govorila o genocidnoj namjeri te bi i za neovisne pravne stručnjake bio šok da sud u Haagu osudi Hrvatsku. Moguće je jedino da se podijele oko kvalifikacije događanja u Oluji premda su u slučaju BiH u sličnim okolnostima zauzeli stav da im to nije u nadležnosti.
>> 'Haaški suci odgovorni su jer su dopustili Šešelju da se izruguje pravdi'
Odluka suda o tome da Srbija nije odgovorna za genocid u Srebrenici je politička odluka iako je iz samih činjenica sve jasno - vođe bosanskih Srba odgovorne za genocid su primali plaću iz Beograda i sjedili za istim stolom s Miloševićem, a sud je misteriozno utvrdio da nisu bili pod kontrolom iz Beograda - sramota za cijelu međunarodnu zajednicu!