Od pretvorbe i privatizacije prošla su dva desetljeća, a neke privatizirane tvrtke sve to vrijeme bez ikakve naknade koriste nekretnine koje im nisu unesene u temeljni kapital, što znači da su po zakonu vlasništvo Republike Hrvatske. Sve te nekretnine država sada namjerava prodati, a procjenjuje se da bi njihova ukupna vrijednost mogla biti najmanje milijardu kuna.
Prodaju ovih nekretnina na sjednici Vlade u srijedu je najavio ministar državne imovine Goran Marić, a u njegovu ministarstvu objašnjavaju da je uglavnom riječ o hotelima i tvorničkim halama. Kada su tvrtke kojima su te nekretnine pripadale išle u privatizaciju, gledalo se da im se umanji cijena pa se nekretnine nije unosilo u temeljni kapital. Novi vlasnici pritom su, očito, računali da će nekretnine, koje su time formalno pripale državi, neometano moći koristiti kao da su njihove, što im je do sada i uspijevalo.
U Ministarstvu državne imovine kažu kako je nemali broj tvrtki čak uspio upisati vlasništvo nad takvim nekretninama, a neke od njih već su i prodane. Kako je riječ o nezakonitoj prodaji, Ministarstvo je u suradnji s DORH-om krenulo u akciju kako bi ispravilo takve nezakonite upise i kako bi se država naplatila od protuzakonitih prodavatelja.
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od petka ili na našem e-izdanju.
Donosimo i sljedeće teme:
>>Amerikanci su rekli "da" za hrvatsku verziju Baraka
>>Cappelli: Naš je glavni zadatak zaposliti domaće radnike
>>Zarada na transferima Hrvata lani porasla čak 90 posto
>>Ivan Krpan: Tek mu je 21, a već je magistar i svjetski poznat pijanist
Potražite i prvi kupon za nagradnu igru 'Uz Večernji do auta na 365 dana' te vozite Fiat Pandu na račun Večernjeg lista!
Sigurno je državna imovina jedan veliki problem. Ogroman problem... U Hrvatskoj je država problem u bilo kojem smislu. Kad god se spomene država, lokalna ili javna uprava, državne i javne strukture, pa i paradržava, uvijek, ali uvijek je to ogroman problem... Pa pogledajte samo državne rashode, ako se uzme proračun, 140 milijardi, pa doda HZZO imamo potrošnju od blizu 170 milijardi. A prije krize potrošnja je bila ispod 100 milijardi... Sada usporedite, gospodarstvo je još daleko od rezultata iz 2008. BDP još nije dosegao te brojke, a proizvodnja nikada niti neće. Porezi su ogromni, samo se gleda kako, kome i koliko novaca uzeti, a troši se više nego ikada. I u toj potrošnji nema niti jedna jedina investicija, skoro sve ide za plaće, mirovine i razne naknade. Uz to se samo gleda kako što više stisnuti i uništiti privatni sektor, naročito mikro i mala poduzeća... Država i dalje raste, poput karcinoma, državna i javna služba nezaustavljivo buja. Država je već davno pojela skoro svo zdravo tkivo u gospodarstvu, već dugo jede svoje stanovništvo, a i samu sebe... Nema, već dugo se vodi politika bolje 10 poslušnih i podobnih nego jedan stručan i pametan. Ta politika nas je dovela na dno EU-a, a državu i birokraciju na samo svjetsko dno. Najgore je da nema perspektive, niti najmanje nade da će se situacija imalo promijeniti. Smjer je isti, ne odstupa se niti malo... Pitanje je samo da li ćemo završiti kao Grčka ili Venezuela...