Kosovska policija uhitila je osam osoba poslije eksplozije koja je u petak navečer oštetila kanal za opskrbu vodom, objavio je u subotu kosovski ministar unutarnjih poslova Xhelal Svecla pripisujući odgovornost Beogradu, što najviši dužnosnici Srbije kategorički niječu.
Eksploziju na kanalu Ibar-Lepenac, koji stotine tisuća stanovnika sjevernog Kosova i dio glavnoga grada Prištine opskrbljuje pitkom vodom, a koristi se i za hlađenje dviju termoelektrana, kosovske vlasti okarakterizirale su kao "teroristički akt" dovodeći ga u vezu s Beogradom, što su srbijanski čelnici odbacili i zatražili neovisnu istragu. "Djelomice smo uspjeli popraviti štetu", rekao je novinarima Svecla, istaknuvši da je uhićeno osam osoba, te zaplijenjen veliki arsenal oružja.
On je, prema izvješćima prištinskih medija na albanskom, ocijenio da službeni Beograd stoji iza "kontinuiranih napada terorističkih kriminalnih skupina", navodeći napad na policijsku postaju i općinu Zvečan te sinoćnju eksploziju koju je nazvao "terorističkim napadom na infrastrukturu". "Napadi su u režiji Srbije i za to smatramo odgovornim službeni Beograd", rekao je Svecla.
Direktor Kosovske policije (KP) Gazmend Hoxha rekao je da su tijekom napada na kanal Ibar-Lepenac korištene značajne količine eksploziva - od 15 do 20 kilograma, te da se, na temelju dosadašnjih istraga, "radi o dobro organiziranoj skupini". On je, prema izvješću prištinskog portala Reporteri.net, rekao da su zaplijenjeni brojni materijalni dokazi koji se mogu dovesti u vezu s ovim slučajevima ili čak i s drugim slučajevima koje istražuje policija Kosova.
Pretreseno je 10 lokacija, a policija je zaplijenila više od 200 vojnih odora, šest ručnih raketnih bacača i dugo oružje, pištolje i streljivo, naveo je Hoxa. Policija je priopćila da većina uhićenih pripada lokalnoj organizaciji Civilna zaštita, koju je vlada u Prištini proglasila terorističkom organizacijom.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da Beograd nedvojbeno niječe bilo kakvu umiješanost u napad na kanal Ibar-Lepenac, pozvajući na "temeljnu, nepristranu i transparentnu istragu". "Ovakve neosnovane tvrdnje imaju za cilj narušiti ugled Srbije, kao i potkopati napore za unaprjeđenje mira i stabilnosti u regiji", poručio je Vučić na Instagramu, u objavi na engleskom jeziku i ponudio "tehničku, financijsku i logističku pomoć" da se otklone posljedice napada.
Ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić upitao je zašto bi Srbija rušila ono što je sama gradila. Dačić drži da je to "dio unaprijed smišljenog plana da se nanese međunarodna šteta Srbiji" te da se eksplozija "iskoristi kao povod za napade i maltretiranje Srba". Srbijanski ministar obrane Bratislav Gašić "najoštrije" odbacuje tvrdnje prištinskih dužnosnika da zaplijenjeni eksploziv potječe iz skladišta Vojske Srbije, niječući da postoji "apsolutno bilo kakva umiješanost" Srbije u događaje zbog kojih Priština, po njegovoj ocjeni, "provodi svoje nelegalne represivne akcije".
Europska unija osudila je napad nazivajući ga "terorističkim, a u priopćenju Europske službe za vanjske poslove (EEAS) navodi se da je to nedopustiv čin sabotaže na kritičnoj civilnoj infrastrukturi. Iz EEAS-a poručuju da će EU "nastaviti da pažljivo prati razvoj događaja". Šefica misje UN-a na Kosovu (UNMIK) Caroline Zayade oštro je osudila napad na kanal Ibar–Lepenac i istakla da je "sveobuhvatna transparentna istraga imperativ da bi se identificirali odgovorni i pozvali na odgovornost". Napad su osudila i veleposlanstva zapadnih zemalja na Kosovu.
FOTO Najveća tajna Jugoslavije: Evo što skriva Titov bunker vrijedan milijarde eura, radnici su potpisivali ugovor o šutnji
civilna zastita sa raketnim bacacima :-))))))))))