"Apeliramo na građane da tijekom radova na čišćenju poljoprivrednih i drugih površina biljni otpad saniraju na način da ne dovode u opasnost ljude i imovinu te da izbjegavaju onečišćenje zraka i okoliša. Skrećemo pozornost na to da je saniranje i odlaganje biljnog otpada regulirano, između ostalog, i odlukama lokalne samouprave (županijske, gradske ili općinske) kojima su propisani svi uvjeti postupanja.
Ako je zbog paljenja vatre na otvorenom prostoru nastala šteta ili onečišćenje okoliša, policija i nadležne inspekcije zaštite okoliša podnose prekršajne prijave, a ako se uzrokuje veća opasnost za ljude i imovinu, protiv počinitelja policija podnosi i kaznenu prijavu", kaže se u apelu koji je poslala Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS), ponukana time što je od 25. veljače do danas zabilježen veći broj požara na otvorenom prostoru u cijeloj Hrvatskoj.
Povećan broj požara i hektara izgorjelog raslinja (trave, makije, niskog raslinja, šume i zapuštenih poljoprivrednih površina) izravan je rezultat sušnijeg i vjetrovitog vremena, suhe vegetacije koja još nije ušla u fazu ozelenjivanja i nemarnog spaljivanja biljnog otpada.
Gašenje takvih požara uvjetuje angažiranje znatnijih zemaljskih vatrogasnih snaga i zrakoplova. U konačnici, osim materijalne štete prouzročene požarom, angažman tih snaga iziskuje i trošenje znatnijih novčanih iznosa, predviđenih za ljetnu požarnu sezonu, poručuju iz DUZS-a.
Ko redovito obrađuje nema ni što paliti ,a granje se pali u 5-6mj.