U Hrvatskoj postoji na tisuće braniteljskih i stradalničkih udruga među kojima je mali broj onih koje su svojim aktivnostima uspjele osigurati EU sredstva ali i zaposliti određen broj nezaposlenih osoba. Među takvima su i dvije vukovarske udruge i to Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Grada Vukovara i Udruga obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Te dvije udruge prošle su s svojim projektima u Programu zapošljavanja žena Zaželi II.
Kroz projekt pod nazivom „Vrijeme je za osmjeh“ Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Grada Vukovara zaposlila je 10 žena koje će kroz idućih 12 mjeseci skrbiti za 60 starijih i nemoćnih građana Vukovara. Prema riječima predsjednika Udruge Franje Šoljića projekt je vrijedan gotovo milijun kuna, a financiran je u stopostotnom iznosu iz Europskog socijalnog fonda.
- U ovome projektu naši su korisnici građani Vukovara treće životne dobi, stariji i nemoćni. Među njima ima i pripadnika nacionalnih manjina pa širimo mrežu pomoći na cijelu lokalnu zajednicu. Na ovaj se način naša udruga okreće EU projektima, pomaže gradu u zapošljavanju, pokušava zaustaviti raseljavanje, omogućuje našim sugrađanima kvalitetniji život, kako zaposlenima kroz projekt tako i korisnicima. Također je projektom predviđena i edukacija zaposlenih žena za gerontodomaćice - rekao je Šoljić.
Sa svojim projektom „Nikad nije kasno“ kroz Program zapošljavanja žena Zaželi II prošla je i Udruga obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. I ovaj projekt vrijedan je nešto manje od milijun kuna, a kroz njega je zaposleno još 10 žena koje će svakodnevno skrbiti o 60 starijih i nemoćnih korisnika u Vukovaru i pomagati im u svakodnevnim poslovima. Pomagat će im od odlaska liječniku, u ljekarnu i trgovinu do lakših kućanskih poslova i druženja. Prema riječima predsjednika udruge Igora Gavrića radi se o značajnim iskoraku ove udruge koja inače pomaže stradalničkoj i braniteljskoj populaciji na području Vukovara i naše županije.
- Kroz ovaj projekt stavili smo se na raspolaganje svim našim sugrađanima općenito. Projekt pomaže našim zaposlenicama i njihovim obiteljima u idućih godinu dana da riješe egzistenciju, a u sito vrijeme doprinosi i zaustavljanju raseljavanja koje je vidljivo zadnjih godina. Stalo nam je da svaku obitelj zadržimo ovdje. S druge strane osiguravamo pomoć našim starijim i nemoćnim sugrađanima da mogu normalnije i lakše živjeti kojima je ta pomoć neophodna - rekao je Gavrić
Sjajno i vrlo lijepo. Treba i balkansku braču po jeziku, krvi i kulturi iz Srbije koja su grad u prvom oslobađanju razorila zamoliti za neki novcani doprinos kako bi se otvarala nova radna mjesta i stvarao novi nivo bratstva i jedinstva.