U mnogim područjima provedbe politika koje se odnose na poticanje poduzetništva, Europska komisija radi u partnerstvu sa državama članicama i to sa ciljem olakšavanja identifikacije te razmjene dobre prakse. Temelji za poticanje identifikaciju te razmjenu dobre prakse u sferi poduzetništva među zemljama Europske unije utisnuti su u Europskoj povelji o malim i srednjim poduzećima iz 2000. godine, te su dodatno naglašeni u Zakonu o malom gospodarstvu Europske unije (tzv. „Small Business Act for Europe”) donesenom u prosincu 2008. godine.
Da je ovo nastojanje uspješno i da ostvaruje dobar učinak, pokazuje i podatak da sve veći broj zemalja članica izvještava kako su upravo temeljem iskustava drugih zemalja dobili inspiraciju za provedbu određenih mjera poticanja poduzetništva u svojim zemljama.
Europska komisija - Opća uprava za poduzetništvo i industriju, čija je misija osigurati poticajan okvir za rast i razvoj poduzetništva u Europi, na svojim web stranicama održava Bazu podataka o dobrim praksama u poticanju poduzetništva. Baza podataka sadrži opise aktivnosti javnih uprava u EU zemljama članicama koje su prepoznate kao primjeri dobre prakse u području poboljšanja poslovnog okruženja za male i srednje poduzetnike.Ovdje navodimo samo neke od primjera:
Poduzetnički centar u Barceloni, Španjolska
Sa misijom da potakne poduzetnički duh i gospodarski rast u Barceloni, Gradsko Vijeće osnovalo je 2004. godine Poduzetnički centar koji djeluje kao referentna i centralna točka za poticanje poduzetništva kroz svoje brojne aktivnosti i resurse. Poduzetnički centar koristi inovativne metode, pruža konzultantske usluge za razvoj poduzetničkih ideja te organizira brojne obrazovne aktivnosti, konferencije i radionice sa ciljem stjecanja poduzetničkih znanja.
JEst - Junior Enterprise, Italija
JEst - Junior Enterprise je neprofitna udruga kojom upravljaju studenti Strojarskog fakulteta iz Vicenze. Udruga je organizirana kao prava tvrtka koja u proteklih 15 godina uspješno posluje u suradnji sa privatnim tvrtkama i javnim institucijama te na taj način omogućuje studentima da dopune svoje obrazovanje sa konkretnim poduzetničkim vještinama koje se ne mogu naučiti u sveučilišnim učionicama.
Također, Europska komisija je 2006. godine pokrenula natječaje za tzv. „Europske nagrade za promicanje poduzetništva“, ili izvorno European Enterprise Promotion Awards – EEPA. Radi se o nagradama koje Europska komisija dodjeljuje institucijama lokalne i regionalne uprave koje posebnim mjerama potiču razvoj poduzetništva.
Glavni cilj ove nagrade jest prepoznati i dati priznanje uspješnim inicijativama za poticanje poduzetništva; predstaviti i podijeliti s javnim upravama iz drugih europskih zemalja primjere dobrih politika i praksi za poticanje poduzetništva; povećati svijest o važnoj ulozi poduzetništva u društvu, te ohrabriti i potaknuti potencijalne buduće poduzetnike. Pobjednici EEPA natječaja sudjeluju na svečanoj dodjeli nagrada u okviru konferencije o razmjeni dobrih praksi na osnovu Zakona malom gospodarstvu u EU, na kojoj se pred publikom i medijima predstavljaju najbolje inicijative koje su nominirane za nagrade te se pobjednici uključuju u tzv. „Mrežu izvrsnih uprava“.
Natječaji se odvijaju na godišnjoj osnovi, a natječaj za 2013. godinu objavljen je 15. veljače na stranicama Opće Uprave za poduzetništvo i industriju. Na natječaju mogu sudjelovati predstavnici Hrvatske koji više informacija o samom natječaju i postupku prijave mogu dobiti u Ministarstvu poduzetništva i obrta.
Kako to da onda po zadnjim statistikama u Italiji nezaposlenost mladih iznosi skoro 40%. Euromagzin.ZDF. A nezaposlenost u cijeloj EU porasla na 12,5%. Opet jedan naručeni propagandni uradak.