Redukcije struje u satima vršnog opterećenja mogle bi postati obvezne u EU, proizlazi iz današnje izjave predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen u kojoj je najavila što će sve točno sadržavati Komisijin paket prijedloga mjera za ublažavanje teške energetske krize. Proteklih dana kolale su razne ideje unutar Komisije, o kojima smo opsežno pisali, a danas je gospođa von der Leyen potvrdila da će u prijedlogu Komisije biti i ograničavanje cijene ruskog plina.
Osim prijedloga obveznih redukcija struje, na čemu će Komisija “blisko surađivati s državama članicama kako bi se to ostvarilo”, prijedlog će ići za time da se proizvođačima struje iz obnovljivih izvora energije odredi “plafon” prihoda kako bi sve iznad tog “plafona” ubirala država, koja bi tako prikupljenim novcem financirala subvencioniranje cijene struje za najugroženije potrošače.
- Niskougljični energetski izvori imaju neočekivane prihode, koji ne odražavaju njihov trošak proizvodnje. Vrijeme je da potrošači imaju koristi od niske cijene niskougljičnih izvora energije, kao što su obnovljivi. Stoga ćemo predložiti da se ti neočekivani profiti rekanaliziraju za potporu ranjivim građanima i poduzećima - rekla je predsjednica Komisije.
Treća mjera koju je najavila je isto takvo (državno) ubiranje profita energetskih kompanija koje proizvode fosilna goriva. Von der Leyen izbjegava riječ oporezivanje, kao što tu riječ izbjegavaju i njemački i drugi nacionalni dužnosnici čije mjere idu istim smjerom, ali zapravo se radi o novim, privremenim porezima - dodatnim nametima za one koji profitiraju od visokih cijena plina i struje. Prihod koji se od njih ubere trebao bi biti dijeljen za pomoć kućanstvima i poduzećima kojima se povećavaju troškovi za režije.
Četvrtom mjerom Komisija planira pomoći državama članicama u stvaranju instrumenta podrške likvidnosti energetskih komunalnih poduzeća, najavila je Ursula von der Leyen.
I peta mjera, o kojoj je danas govorila, je ograničavanje veleprodajne cijene ruskog plina.
- Tu imamo vrlo jasan cilj. Moramo srezati prihode Rusije kojima Putin financira okrutan rat protiv Ukrajine - rekla je predsjednica Komisije. Udio ruskog plina, uvezenog kroz plinovode, u Europskoj je uniji pao s predratnih 40 posto na 9 posto u ukupnom uvozu plina u EU.
Detalje ovih pet mjera, i zakonodavnih i drugih prijedloga koji ih prate, a o kojima se potom tek trebaju dogovoriti sve države članice kroz Vijeće EU, bit će poznati u sljedećim danima. Ursula von der Leyen u svom današnjem obraćanju nije rekla sve, ali je rekla, u grubim crtama i političkim porukama, koje izvanredne europske mjere njezina Komisija uskoro predlaže.
VIDEO: Kremlj poslao poruku: Naftu nećemo prodavati zemljama koje uvedu ograničenje cijena
Ova baba je skroz poludila!