Prava manjina nikada nisu dobra tema za bilo kakav referendum jer na njima, po definiciji, odluku donosi većina.” Ponovio nam je to izvora blizak potpredsjednici Europske komisije te povjerenici za pravosuđe i ljudska prava Viviane Reding, što sažima stav tamošnjeg ureda na upit o komentaru referenduma za izmjenu Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama za koji je jučer u Saboru predano više od 680.000 potpisa.
- Zaštita prava manjina je jedna je od temeljnih vrijednosti EU. U tom smislu, poštovanje prava manjina eksplicitno se spominje u članku 2. Ugovora o EU i tako potpada pod tzv. kopenhaške kriterije. Njihovo je ispunjavanje preduvjet za pridruženje Uniji, objašnjavaju izvori iz Bruxellesa. Zasad, EU nema mandat kontrolirati primjenu kopenhaških kriterija. No, s druge stranme, prava manjina su osnova Europskog ugovora.
Svaka diskriminacija na osnovi pripadnosti nacionalnim manjinama izričito je zabranjena u Povelji o temeljnim pravima, a poštovanje jezične i kulturne raznolikosti temelj je EU, što je zapisano u članku 3. Ugovora, dodaju. Treba naglasiti da jezična politika, što uključuje i višejezične natpise, nije regulirana europskim zakonima, već spada pod jurisdikciju svake članice.
No, dodaju, Vijeće Europe ima mandat nadgledati provođenje primjene Nacrta konvencije za zaštitu nacionalnih manjina te Europske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima. Hrvatska je potpisnik obaju međunarodnih ugovora, ističu iz Bruxellesa.
Valjanost potpisa
Stožer za obranu hrvatskog Vukovara neće odustati od referenduma čak ni ako ga Ustavni sud ili Sabor proglase neustavnim i odbiju njegovo održavanje. Najavio je to predsjednik Stožera Tomislav Josić nakon što je s članovima Stožera u Saboru predao 17 kutija, kako kaže, s više od 680.000 potpisa kojima se traži održavanje referenduma.
– Nećemo se predati i stati na ovome. Boriti ćemo se i dalje na sve demokratske načine da dođemo do cilja, rekao je Josić i dodao da je ipak sada na redu Sabor te da i dalje očekuju da će referendum biti raspisan. Predstavnike Stožera primio je predsjednik Sabora Josip Leko, koji je rekao da će Sabor razmotriti njihovu inicijativu, a novinarima je kazao kako je sljedeći korak da se ona uputi na razmatranje Odboru za Ustav.
- Došli su interesirati se za dinamiku, za proceduru. Rečeno im je da je to riješeno Ustavom i Poslovnikom i da će inicijativa imati tretman kao i druge do sada, rekao je Leko.
Odbor za Ustav može zatražiti utvrđivanje broja valjanih potpisa, no prema dosadašnjim najavama, neće se s time žuriti, pa bi zahtjev Stožera mogao razmatrati tek u 2014.
Iako se u javnosti u posljednje vrijeme govori kako većina država ima prag od 50 posto za priznavanje manjinskog jezika, to nije potpuno točno. Pozitivan ishod pomeo bi sve manjinske jezike iz Hrvatske, izazvao sukob s brojnim državama, a smanjenje prava manjina, govore nam diplomati država čiji pripadnici žive u Hrvatskoj. Ne samo Srbija već i Italija, Mađarska, Češka, Slovačka... sve one ozbiljno prate što se događa u Hrvatskoj.
Nizak prag
Za ilustraciju, u državama čije bi manjine u Hrvatskoj izgubile pravo na dvojezičnost ako referendum prođe, prag je nizak. U Češkoj je tako, dovoljno da na nekom području lokalne samouprave živi 10 posto manjinskog stanovništva da bi ono imalo pravo na korištenje svoga jezika. U Mađarskoj je isto tako – 10 posto za dvojezične ploče, a 20 posto jamči jednako korištenje u institucijama – molbe, dozvole, liječnički nalazi - svi se mogu tražiti i dobiti na jeziku manjine.
A ni prilično hladno zagrebačko jutro, s oko dva stupnja ispod nule, nije spriječilo nekoliko stotina članova Stožera i njihovih simpatizera da se okupe na Trgu bana Jelačića, prije odlaska do zgrade Sabora. U međusobnom pozdravljanju, poziranju pred fotoaparatima i kamerama te davanju izjava novinarima prošlo je nekih pola sata, a okupljenima je podršku dao i “trener svih trenera” Ćiro Blažević. Nakon otpjevane hrvatske himne, kolona se uputila prema Saboru, gdje su uz pjesmu “Zovi, samo zovi” i druge budnice te uzvike “Ne damo Vukovar!” i “Ne damo Hrvatsku!”, predali potpise djelatnicima stručne službe Sabora.
ako već novinari lažu...mogu li se barem dosjetiti nekog imena koje bi potkrijepilo te tvrdnje, ali da je iz EU ?