Inspekcija zaštite prirode zaustavila daljnju devastaciju

Ekološki incident: Hrvatske vode bagerima su uništile 3,5 km Krke

krka
Hrvoje Zekanović
17.09.2009.
u 17:44

Strojevi su od ušća Orašnice uzvodno odnijeli tisuće stabala s korijenjem i jaružali dno, čime su uništili staništa 28 endemskih i ugroženih ribljih vrsta.

Bageri koje je angažirala Šibenska ispostava Hrvatskih voda uništili su 3,5 kilometara obale i korita rijeke Krke uzvodno od ušća Orašnice čime je nepovratno uništen krajobraz te staništa desetaka ugroženih endemskih biljnih i životinjskih vrsta, upozoravaju iz Ekološke udruge “Krka” iz Knina, a informaciju su potvrdili i u Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim područjima i prirodnim vrijednostima Šibensko-kninske županije.

Značajan krajobraz
– Područje je pod zaštitom Ministarstva kulture u kategoriji značajni krajobraz “Krka-krajolik”, ali, nažalost, nismo uspjeli preduhitriti taj incident. On se, naime, događao između 15. srpnja i 15. kolovoza, baš u vrijeme godišnjih odmora, te su građani, pa onda i mi, doznali tek kad su bageri napravili najveći dio posla i postali vidljivi s ceste.

Izašli smo na teren i s inspekcijom zaštite prirode Ministarstva kulture uspjeli smo zaustaviti dalju devastaciju obale – rekao je Hrvoje Zekanović, glavni nadzornik Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima i prirodnim vrijednostima.

S korijenjem, koje je čuvalo obalu od urušavanja, porušene su i odnesene tisuće stabala johe, topole i vrbe te je bagerima izjaružano i dno Krke, čime su, prema mišljenju stručnjaka, osjetno narušene krajobrazne vrijednosti zaštićenog područja te je uništavanjem staništa izravno ugrožena i stabilnost populacije ribljih vrsta.

Uz brojne druge autohtone i osjetljive vrste u Krki živi i 28 endemskih ribljih vrsta. U dijelu toka na kojemu su izvođeni radovi nekoliko je tih endemskih i zaštićenih vrsta i prije incidenta bilo ugroženo, među kojima i zlousta pastrva i glavatica, koje imaju status kritično ugroženih. Osim toga, tek sada nakon što su uklonjena stabla i njihovo korijenje očekuje se prava katastrofa – urušavanje obale i poplave.

Nakon što je inspekcija zaustavila radove na Krki, bageri Hrvatskih voda preselili su se na obližnju rječicu Butižnicu, koja je kao područje također zaštićena i dio je nacionalne ekološke mreže. Nastavljeno je uništavanje obale, odnosno “uređivanje vodotoka”, sve do subote, 12. rujna, kada su intervenirali nadzornik županijske Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima i inspekcija zaštite okoliša.

Na meti i Kosovčica?
– Knin i okolica su rijetko nastanjeno područje pa iznimne prirodne vrijednosti nema tko čuvati. Zahvaljujemo Javnoj ustanovi i Ministarstvu kulture što su zaustavili uništavanje Krke i Butižnice, ali bojimo se što će sada biti s područjima koja nisu formalno uvrštena u neku od kategorija zaštite.

Čujemo da bi sljedeća na meti bagera mogla biti rječica Kosovčica – zabrinuta je Inga Kukolj iz Ekološke udruge “Krka”.

Ključne riječi

Komentara 3

OB
-obrisani-
18:08 17.09.2009.

krajobraz je uništen a ja sam lepo mami rekel,,,,nemoj mi to više kuhat, znaš da taj krajobraz ne volim, to mi je isto ko šargarepa

ED
edukacija7
21:44 17.09.2009.

ovaj članak je napisan kao da su hrvatske vode nekakav virus, koji se seli s rijeke na rijeku, a protiv kojeg se pokušavamo boriti - i na vrijeme predvidjeti na kojoj će se rijeci pojavit... OK, uništili su krku... hoće li netko zbog toga u zatvor?

Avatar Robinzon
Robinzon
09:37 18.09.2009.

Ekolozi su u pravu.U Krki je na tom uništenom području živjelo 22 kom puževa prdušaca koji su netragom nestali.Kako će sada iz tog dijela Krke izlaziti mjehurići kada su puževi prdušci istrijebljeni?Kome su poplave uopće važne!?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije