Kako je proizvodni div zbog loše privatizacije pao na niske grane

Elektrobosna otpustila više od 200 radnika

02.04.2007.
u 18:49

JAJCE Kao što je u svome djelu "Pjesme siromašnog sina" 1926. godine pisao poznati jajački pjesnik Nikola Šop, ulicama kraljevskog grada i danas se kreću umorni prolaznici bez ambicija. Ispred jedne trgovine troje besposlenih ljudi, praznih pogleda, lijeno su ispijali posljednje gutljaje piva. I oni pripadaju armiji otpuštenih radnika nekadašnjeg općinskog proizvodnog diva Elektrobosna.

Premda tvornica proizvodi ferosilicij, proizvod tražen u cijelom svijetu bez kojeg je nemoguće napraviti čelične materijale, na ulici se preko noći našlo dvjestotinjak njezinih radnika. Za to su okrivljeni loša privatizacija i vlasnik kojeg danas optužuju za milijunsku krađu, a čija se tvrtka nalazi na nepostojećoj adresi u Londonu.

Kriminalno obavljena privatizacija poduzeća razlog je zbog kojeg gotovo 60 posto radno sposobnih stanovnika nema posla. Dio krivnje za loše stanje u gradu može se adresirati i na općinsku vlast. Česti politički nesporazumi razlog su zbog kojeg općinska vlast nije funkcionirala mjesecima. Prije četiri godine na općinskim izborima vlast je od HDZ-a BiH uzeo kandidat SDA, današnji načelnik općine Nisvet Hrnić. Kako se to ne bi dogodilo, a na tragu dogovora Ćović-Ljubić, na općinskim izborima sljedeće godine HDZ BiH i HDZ 1990 imat će zajedničkog kandidata.

To je bitno napraviti kako se glasovi ne bi rasuli. Čelnici dviju stranaka postigli su takav dogovor i to ćemo u konačnici i napraviti kazao nam je predsjednik Općinskog odbora HDZ-a 1990 Josip Bošković. Bez obzira na političke antagonizme između stranaka s hrvatskim i stranaka s bošnjačkim refiksom, stanovnici u općoj besparici imaju normalan život. Na središnjem trgu, gdje je postavljeno spomen-obilježje poginulim pripadnicima HVO-a, samo par metara dalje gradi se velika džamija.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije