Svakodnevno smo u svim vrstama medija suočeni s utjecajima aktualnih svjetskih zbivanja na europsku sigurnost, kao i s negativnim posljedicama koje uzrokuje terorizam u dobu migracijske krize. Migracijska kriza i terorizam povezani su pojmovi koji su podijelili stavove država unutar Europe i Europske unije. Koliko su detaljno građani i čelni ljudi naše zemlje upoznati s ovom problematikom pitanje je koje nas sve zaokuplja.
Upravo iz tog razloga, Europska udruga studenata prava (ELSA Split) organizira svoj prvi veliki Kongres pod nazivom „Europska sigurnost i terorizam u doba migracijske krize“, koji će se održati 5. i 6. svibnja 2017. u splitskom hotelu „Park“. Kongres je međunarodnog karaktera pa se pored velikog broja studenata sa Sveučilišta u Splitu na njemu očekuje i preko stotinu sudionika iz susjednih zemalja te gradova diljem naše zemlje. Generalni su pokrovitelji Kongresa Pravni fakultet u Splitu i klinika „Svjetlost“. Partner je u organizaciji Koordinacija gradskih savjeta mladih Republike Hrvatske. Stoga su se pozivu odazvali i članovi savjeta mladih iz Belišća, Crikvenice, Kaštela, Koprivnice, Labina, Osijeka, Požege, Pule, Slatine, Solina, Svete Nedelje, Trogira, Varaždina, Virovitice i Zaprešića.
Kongres je privukao brojne stručnjake i znanstvenike s velikim iskustvom za ovaj gorući problema u Europi. Kroz panel rasprave koje će održati prvi dan Kongresa govorit će se o mjerama unutar Europske unije koje će doprinijeti sigurnosti i borbi protiv terorizma. Uvodno predavanje održat će ministar obrane i potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske Damir Krstičević. Moderatorica panel rasprave bit će doc. dr. sc. Marija Boban, profesorica na Pravnom fakultetu u Splitu i nositeljica kolegija Sustavi nacionalne sigurnosti i nove tehnologije, Intelektualno vlasništvo i Informacijska sigurnost na Odjelu za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu. Uz moderatoricu Boban u raspravi će sudjelovati i hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu, među kojima su se odazvali Tonino Picula, Jozo Radoš, Željana Zovko i Dubravka Šuica.
Tema druge panel rasprave bit će „Izbjegličke krize u Republici Hrvatskoj“, čime će se i zaključiti prvi dana Kongresa. Moderatorica ove za Hrvatsku vrlo bitne teme bit će Ines Medić, prodekanica i izvanredna profesorica na Katedri za međunarodno privatno pravo na Pravnom fakultetu u Splitu. Raspravu će još upotpuniti predsjednici Odbora za vanjsku politiku u Hrvatskom saboru i Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost u Hrvatskom saboru, dr. sc. Miro Kovač i Ranko Ostojić. Stručno mišljenje o ovoj temi dat će dr. sc. Tonći Prodan, stručnjak za nacionalnu i međunarodnu sigurnost te dr. sc. Jurica Botić, stručnjak za političku geografiju i geografiju religije.
Drugi dan Kongresa osmišljen je kroz niz individualnih predavanja profesorica s Pravnog fakulteta u Splitu. Predavanje na temu „Migranti i pravo na spajanje obitelji“ održat će prodekanica Ines Medić. Zamjenica pročelnika Katedre za pomorsko i opće prometno pravo, izv. prof. dr. sc. Petra Amižić Jelovčić održat će predavanje o pravnom okviru borbe protiv pomorskog terorizma s posebnim osvrtom na europsku granicu i obalnu stražu. Zaključno predavanje prije službenog zatvaranja Kongresa održat će docentica Marija Boban.
Predsjednik splitske ELSA – e zadovoljan je organizacijom i studentskim interesom:
„Drago mi je što je ELSA Split ove godine otišla korak dalje i organizirala Kongres s vrlo aktualnom temom. Na Kongresu će gostovati niz vrhunskih predavača koji će pred 350 sudionika imati prilike raspravljati o aktualnoj situaciji vezanoj za sigurnost. Uz sudionike sa svih Sveučilišta u Hrvatskoj, na Kongresu sudjeluju i gosti iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine. Drago nam je što je interes ovako velik jer je to nagrada za sve nas koji mjesecima radimo na ovom projektu" ,rekao je Ante Škrobica.