Nemoguće je reći kada će Srbija postati članica Unije, ali je sigurno da će morati prije ulaska u EU priznati postojanje države Kosovo. Dijalog između Beograda i Prištine što prije treba podići na višu političku razinu, a na kraju ovog procesa valja pronaći konačno rješenje za izlazak iz kosovskog čvora. Držim da bi to mogla biti podjela Kosova. Beograd i Priština su, u biti, za to i samo treba uvjeriti Bruxelles da se još jednom mijenjaju granice na Balkanu – rekao je za beogradske Večernje novosti Erhard Busek, bivši koordinator Pakta za stabilnost jugoistočne Europe. Dodaje kako se Srbija ne treba nadati dobivanju datuma za početak pregovora s EU u prosincu.
– Očekujem da Europska komisija i na kraju Europsko vijeće definiraju podužu listu područja u kojima je potrebno provesti neophodne reforme. Problem neće biti samo normalizacija odnosa s Kosovom nego i promjene u pravosudnom sustavu, vođenju gospodarske politike – kaže Busek dodajući kako ga ne iznenađuje zahtjev Njemačke da Beograd i Priština potpišu ugovor o dobrosusjedskim odnosima i "valja očekivati da najveće zemlje EU, prije svih Njemačka, postave i nove, dodatne uvjete pred Srbiju, kako proces integracija bude odmicao". On drži da je upitno hoće li Srbija postati članica EU i 2020. kako se donedavno predviđalo. S druge strana, vlada Srbije, kako doznaju Večernje novosti, ne priprema nikakvu izjavu o normalizaciji odnosa s Prištinom i konačan stav o tome trebalo bi donijeti odmah nakon objavljivanja državne platforme za Kosovo. Potpredsjednica srpske vlade za europske integracije Suzana Grubješić ne želi govoriti o nagađanjima i očekuje službeni stav treba li ili ne prije dobivanja datuma za pregovore sa EU potpisati ugovor o dobrosusjedskim odnosima.
– Neću se baviti najavama, već službenim dokumentima Europske komisije i Europskog vijeća. Oni su dostupni na internetskim stranicama obje ove institucije i u njima ne postoji službeni uvjet o potpisivanju izjave s Prištinom – kaže Suzana Grubješić.
Tako je, oni dok ne padnu na koljena neće poćeti cijeniti zemlje u regiji..ne treba im ništa puštati..