- Još traje sanacija na terenu, voda se još nije povukla iz svih poplavljenih područja te u ovom trenutku možemo govoriti samo o preliminarnim štetama - kazao je danas ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
U idućih 15 dana zgotovit će se, tvrdi, cjelovita analiza o stvarnim štetama te predložiti modeli sanacije. U strci oko katastrofe u javnosti je, objašnjava Jakovina, ostalo nezabilježeno da se Ministarstvo kod EU izborilo za reprogramiranje mjere 5. novog programa ruralnog razvoja, u koju će ući sanacija i rekonstrukcija poljoprivrednih potencijala na gospodarstvima pogođenim katastrofama u idućih sedam godina. Kroz taj period Hrvatska će na raspolaganju imati 29 milijuna eura, od kojih već u prvoj godini može iskoristiti 100 milijuna kuna za sanaciju objekata, poljoprivredne opreme, mehanizaciju, nabavu novog stočnog fonda te poboljšanja poljoprivrednog tla, ovisno o procijenjenoj šteti. Jakovina očekuje da će ta mjera biti pripremljena i akreditirana do rujna te da će tada krenuti natječaji za oštećene poljoprivrednike.
Ministar tvrdi kako je izuzetno važno odrediti stvarne površine obuhvaćene katastrofom.
- Neću dozvoliti da se ponavlja praksa iz prijašnjih godina, da se prijavljuju štete koje i jesu i nisu i na taj način pomoć disperzira na veliki broj korisnika i male iznose. Točno na 21. svibnja, na dan kad je bilo najviše površina pod vodom, tražili smo snimanje, odnosno digitalne ortofoto snimke s terena. Njih ćemo uklopiti s podacima o poljoprivrednim površinama koje su u sustavu potpora prema ARKOD-u, kako bi se točno izdefinirale sve površine i svi OPG-i koji su pretrpjeli najveću štetu te odlučilo o njihovu obeštećenju - u naravi ili novcu - rekao je Jakovina.
Nakon poplava je zbrinuto 10.400 životinja s pogođenih gospodarstava, te prikupljeno 22 tone životinjskih lešina.
>> Poplavljene općine u županjskoj Posavini traže 580 radnika
Ovaj čovjek je izgubljen u vremenu i prostoru!!